1700-годишњица Миланског едикта торжествено обележена у Нишу

Светом архијерејском Литургијом, којом је началствовао Његова Свесветост Патријарх васељенски г. Вартоломеј, у Нишу је испред храма Светог цара Константина и царице Јелене, у недјељу, 6, октобра, одржана централна свечаност обележавања 17 векова Миланског едикта.

1700-годишњица

У светој Литургији, на српском, грчком, црквенословенском и арапском језику, саслуживали су Патријарх јерусалимски г. Теофил, московски и све Русије г. Кирил и српски г. Иринеј, као и архиепископи помесних православних Цркава, архијереји Српске Православне Цркве и свештенство.

1700-годишњица

Обележавању 17 векова Миланског едикта присуствовали су председник Србије г. Томислав Николић, председник Републике Српске г. Милорад Додик, премијер г. Ивица Дачић, чланови Владе, представници Војске Србије, дипломатског кора, представници хришћанских Цркава, других верских заједница и црквених удружења, принц Александар Карђорђевић и принцеза Катарина, представници града домаћина, друштвеног и политичког живота овог дела Србије.

1700-годишњица

У парку Светог Саве испред цркве окупио се велики број верника и грађана који су пратили свету Литургију, док су многи стајали у дугачком реду како би се поклонили и целивали цветиње у цркви - честице Часног крста и руку Светог Јована Крститеља. "Што је у телу душа, то су у свету хришћани", казао је патријарх Вартоломеј и указао на појаву у земљама тзв. западне цивилизације, које су некада биле хришћанске, али које сада убрзано иду путем секуларизације и дехристанизације, па је зато, како је додао, управо њима потребно да поново укажемо и изложимо истину о Крсту, сили и премудрости Божјој.

1700-годишњица

Само обједињавање европских народа у наше дане, људска права, социјално одговорна држава, једнакост међу људима, верска толеранција, све то као садржај Миланског едикта надахнуто је начелима светог Јеванђеља, казао је патријарх Вартоломеј.

1700-годишњица

Немогуће је да се у пракси примене начела Миланског едикта ако не водимо конструктиван дијалог са човеком савременостиу данашњем међусобно подељеном свету, који упркос својој подељености покушава да нађе излазе путем мирних дијалога и помирења, поручио је Васељенски патријарх. Првенство има мирно сапостојање људи. Није дозвољено да се негује верски фанатизам који је нанео велико зло у прошлости, али их наноси и данас, па је потребно на делу прокламовати да ратни сукоби нису верска дужност, да равнодушност која их прати такође није дозвољена. Постоје мирни начини решавања међуљудских разлика и да они који тврде супротно не изражавају праву вољу Божју, поручио је патријарх Вартоломеј.

1700-годишњица

Света Литургија завршена је поделом ордена Светог цара Константина поглаварима и црквеним великодостојницима, представницима државе, амбасадорима у Србији, представницима црквених удружења, као и појединцима који су допринели обележавању 17 векова Миланског едикта.

1700-годишњица

Орден Светог цара Константина добили су сви присутни патријарси и поглавари Цркава предвођени васељенским патријархом Вартоломејом, председник републике Србије г. Томислав Николић, премијер г. Ивица Дачић, председник Републике Српске г. Милорад Додик и принц Александар Карађорђевић, као и први потпредседник Владе Републике Србије г. Александар Вучић, министар спољних послова г. Иван Мркић и председник Црне Горе г. Филип Вујановић који нису били присутни.

1700-годишњица

Свету архијерејску Литургију и свечаност у Нишу обезбеђивало је око 1.000 припадника полиције и специјалних јединица и пратило више од 50 акредитованих новинарских екипа.

1700-годишњица
1700-годишњица
1700-годишњица
1700-годишњица
1700-годишњица
1700-годишњица
1700-годишњица

Преузето са www.spc.rs

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe