Празник Петровдан, који је слава цркве Светих Петра и Павла у Бијелом Пољу, а уједно и слава града, прослављен је традиционалном свенародном празничном литијом. Литијом су крунисани Петровдански дани у Бијелом Пољу, који су почели 8. јула.
Предводили су је Његово Високопреосвештенство Архиепископ и Митрополит милешевски Г. Атанасије и Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије уз учешће бројних свештеника, свештеномонаха, гостију празничког сабрања и вјерног народа бјелопољског краја.
Литијски крсни ход кренуо је од цркве Светих апостола Петра и Павла према цркви Светог Николе у Никољцу.
Ријечима срдачне добродошлице Владика Методије је поздравио Митрополита милешевског Атанасија и госте празничног сабрања, међу којима и потпредсједника Владе Црне Горе Мома Копривицу и Марка Ковачевића, предсједника Општине Никшић, те друге бројне госте пристигле поводом славе из Бијелог Поља и разних страна.
„Добро дошли у овај дивни и благословени град, на славу Светих апостола Петра и Павла да се окупимо око ове светиње, да се напојимо силе божанске и благодати Његове, милости небеске, да упијемо у себе и да онда тако, крећући се свуда по овој земљи и простору оприсутнимо гдје год дођемо Царство небеско, јер смо за то призвани. Ево нас код Мирослављеве задужбине, сина Завидиног, дошао нам је Владика Атанасије и доноси нам благослов гроба Светог Саве, сина Немањиног, унука Завидиног. Ја вам из Ђурђевих Ступова преносим благослове Првослава, задужбинара и великог кнеза сина Тихомировог, а синовца Светог Симеона Мироточивог“.
„Гдје год се окренемо и кренемо, на коју год страну српске земље крочимо свуда нас Свети Немањићи благосиљају преко светиња које су посијали и оставили за собом, служећи свом роду и Богу и ево, до дана данашњег ми тај кредит не можемо потрошити, јер је извор тих светиња сам Христос и Царство небеско. То је благодат Духа Светог, а онда, кад се те воде напијемо жедни постајемо и ми извори воде која иде у живот вјечни, по ријечима Христовим“, казао је Преосвећени Епископ Методије, замоливши Владику милешевског Атанасија да благослови сабране и да каже ријеч утјехе и благослова.
Он је, честитајући празник Светих Петра и Павла, позвао на размишљање о неким аспектима овог догађаја.
„Литија, црквена литија, шта је то? Па сама Црква је литија, то јесте путовање на које је покренуо Господ наш Христос када нас је запутио ка Царству небеском које је Он отворио и у које Он уводи преко својих апостола. Оне које апостоле је послао да преображавају овај свијет, видите какав је, али, Он је послао апостоле да га преобразе у Царство небеско, да би био тако уређен да је љубав јача од смрти, љубав јача од мржње, да свијет буде уређен на други начин. Ето, то је литија, ми се надовезујемо, укључујемо се на ту литију, то путовање. Најважније је у литији пријемчивости и способност преношења. Апостоли су се показали пријемчиви у односу на Господа свога Христа Који их је послао и оспособио благодаћу Духа, силом Духа Светог и мудрошћу небеском. Сву ту мудрост, као што рече Владика Методије, они су примили у себе и од нас се тражи способност преношења“, бесједио је Митрополит милешевски.
По Владикиним ријечима, Господ није позвао да буде Његов преносилац било ко него је одабрао људе посебне грађе, духовно способне да приме и заволе истину и живот, и да то преносе, способне да буду Његови ученици, способне да приме Њега у потпуности.
„Хвала Богу да тај континуитет кроз вријеме имамо да дана данашњег у свим народима, и у нашем народу преко Светог Саве па наовамо до дана данашњег. Многи су светитељи, многе су светиње око нас и оне које Владика Методије ппомену; овај храм овдје и многи други храмови око нас доказ су наше способности да будемо пријемчиви и преносиви, да преносимо, да предајемо светињу, светост, значи бити способан примити способан преносити , способан прихватити. Управо то је смисао ове наше литије и те способности обнављамо овдје, способност да прихватимо у пуноћи и способност да предамо у пуноћи и ево видимо да смо јако добро успјели и за то благодаримо Богу. Благодаримо нашем драгом Владици Методију који нас је овдје окупио и свима вама, благодаримо и предсједницима општина градских са простора Црне Горе, православнима који су дошли из далеких простора и земаља са нама да буду што јесте смисао православља да буде саборност, да окупља у добру, у Христу, у врлини. То јесте извор наше наде да ће Христова наука, Христов начин уређивања свијета спасити свијет“.
„Они који су били укључени у спасавање свијета, уређивање свијета пострадали су физички. Павле посијечен, Петар распет и то на његово тражење стрмоглавце, да, али то је само био прелазак у живот, у славу. То и јесу особине ових двају аспеката које поменусмо: способност прихватања и способност преношења, то подразумијева и носивост, да можемо изнијети та сва страдања, способни поднијети и онда ће нас Господ за то што не тражимо, али Он хоће, наградити. Браћо и сестре, ја вам честитам на овом окупу, будите увјерени, будите сигурни да сте на правом путу, а што јесте права литија и прави смисао. Морам, нажалост, поменути да се неки људи на том путу православља уморе и онда одустану и онда их нема гдје треба да буду, не буду какви треба да буду, ми се молимо за њих да им Бог врати снагу, који су пали да се подигну. Нека Бог све благослови, хвала Владико! Дивно је данас бити овдје!“, поручио је Архиепископ им Митрополит милешевски Атанасије.