Skip to main content

На Лукавици одржане витешке игре у оквиру пројекта „Мегдан за Илиндан”

На Лукавици одржане витешке игре у оквиру пројекта „Мегдан за Илиндан”
02.08.2024.
Намјесништва
Разно

У четвртак 1. августа 2024. године, на планини Лукавици одржана је, у организацији Епархије будимљанско-никшићке и Туристичке организације Никшић, а у оквиру програма прекограничне сарадње Србија – Црна Гора, манифестација „Мегдан за Илиндан - историјске манифестације и туризам на отвореном“.

На Лукавици одржан пројекат „Мегдан за Илиндан“

Најприје је одржана прес конференција на којој је представљен пројекат и пројектне активности, а сама манифестација трајала је до послеподневних сати.

Важност нове манифестације за медије је прокоментарисао предсједник Општине Никшић Марко Ковачевић.

„У питању је прекогранични пројекат који финансира ЕУ а спроводе Црна Гора и Србија, односно Никшић, Прибој и Бијело Поље. Као што видимо ЕУ финансира пројекте чувања културног наслеђа и валоризацију туристичких потенцијала кроз то културно наслеђе које имамо. Оно што је срећа у овом пројекту јесте да је културно наслеђе у овој причи Србије и Црне Горе практично идентично, тако да смо данас ево на планини Лукавици која је туристички бисер Никшића који, ево, три године промовишемо онолико колико можемо. Са овом манифестацијом то добија нову димензију, поготово око традиционалних Илинданских свечаности које имамо на Лукавици“, оцијенио је Ковачевић.  

Митар Бараћ, директор ТО Никшић сматра да је ово један од начина да се употпуни туристичка понуда планине Лукавице, а у исто вријеме представе планински предјели никшићке Општине.

„Имплементација овог пројекта подразумијева инсталацију глампинг насеља која ће се налазити, управо, на овој локацији на Лукавици, а у оквиру комплетног пројекта данас смо организовали витешке игре на отвореном. Наши гости су витезови „Свибор“ из Београда који демонстрирају средњовјековне борбе и мислим да је веома интересантно за све људе који су дошли да виде како је то некада било изузетно атрактивно. То је само један од догађаја који ће бити организован у оквиру овог пројекта, исти догађаји ће бити организовани и у Прибоју, следеће године ће бити догађај сличног карактера све док не стигнемо до имплементације, односно постављања самог глампинг насеља које ће се налазити овдје на Лукавици. То је један потпуно нови садржај, туристички производ који добијамо у оквиру овог пројекта који ће бити инсталација, дакле, постављаће се у мају уклањаће се у септембру, јер на Лукавици може да спроводи само у љетњем периоду“, навео је Бараћ.

На Лукавици одржан пројекат „Мегдан за Илиндан“

Епархија будимљанско-никшићка наставила је са активностима прекограничне сарадње са својим партнерима из ТО Прибој и ТО Никшић, са којом је потписивала меморандум о сарадњи.

„Са овом манифестацијом смо отпочели пројекат „Мегдан за Илиндан“ и ово је први дан пројекта, већ сјутра 2. августа имамо наставак пројекта у манастиру Прибојска Бања, а трећи дан ће бити 9. августа у манастиру Самоград гдје ће такође бити витешке игре. Такође, данас смо окупљени да обновимо сјећање на на прошлост наших славних предака који су витешки бранили своју земљу,вјеру и традицију” најавио је Игор Самарџић, управник Канцеларије за међународну сарадњу Епархије будимљанско-никшићке.           

Манифестација је организована у склопу пројекта „Мегдан за Илиндан – историјске манифестације и туризам на отвореном“ са циљем да допринесе одрживој употреби туристичких потенцијала програмске области кроз заједничко унапређење вјерског, културног и рекреативног туризма.

Пројектне активности су концентрисане на подручје општина Никшић и Бијело Поље у Црној Гори и општине Прибој у Србији, јер је вјерски, културни, историјски и рекреативни туризам препознат као важан потенцијал за развој ових општина. Традиционално вјерско, културно и историјско наслеђе прожето је локалном историјом, фолклором, обичајима и традицијама које превазилазе границе и представљају заједничко нематеријално наслеђе којем је потребан даљи одржив развој. Овакво наслеђе, у савременом контексту, представља добру основу за развој културних и историјских догађаја, манифестација и перформанса, заједно са надограђеним рекреативним, едукативним и умјетничким садржајима.

На планини Лукавици традиционално се обиљежава дан Светог Илије, 2. августа, када се окупи велики број гостију и посјетилаца. Лукавицу посјећује велики број вјерника због цркве Светог Илије поред које се налази Никшин киљен за који је везана легенда о Никши, средњовјековном оснивачу града Никшића.

На Лукавици одржан пројекат „Мегдан за Илиндан“

Организовањем нове манифестације и реконструкцијом историјских догађаја, који укључују перформере и аниматоре, уводе се нови културни садржају у туристичку понуду Никшића. Овакав приступ привлачи пажњу посјетилаца, обогаћује квалитет догађаја, нуди нову и едукативну перспективу, која акценат ставља на историју и културу.

У оквиру манифестације учествовао је Свибор савез Србије, организација која је посвећена промоцији и практиковању витешке борбе, промоцији средњовјековне културе. За ову прилику било је постављено средњовјековно село са 4 шатора, опремљено столовима, клупама, крзном, алатима, приказујући како су изгледали стари занати и средњовјековно оружје. Свибор витезови су наступили на отвореном, у пуној ратној опреми, демонстрирајући: витешке борбе мачевима, копљима, хелабардама, сјекирама, турнир са копљима, витешко бацање сјекира, рвање, бацање камена, борбе са штаповима, обарање руку, употребу ратног средњовјековног лука и стријеле, масовне борбе витезова и слично.

Посјетиоци су имали прилику да учествују у гађању статичне мете, користећи меке реквизите и безбједну опрему, а искористили су прилику да се фотографишу у витешким костимима, оклопима и опреми.

Кроз овај пројекат, како се наводи у саопштењу организатора, обухваћене су активности: изградња пјешачких стаза са додатном опремом у манастирском комплексу Прибојска Бања, инсталација глампинг шатора са додатном опремом у близини манастира Самоград у Бијелом Пољу и на планини Лукавици у општини Никшић, креирање програма за историјске манифестације, организација историјских манифестација у Бијелом Пољу и Прибоју, укључивање креираних догађаја и услуга у акционе планове општина, инсталирање паметних инфо табли, организовање прес конференција, дистрибуција промотивног материјала и друго.
Пројекат је заједнички осмишљен и заједно га имплементирају партнери у Црној Гори, Епархија будимљанско-никшићка и Туристичка организација Никшић, и Србији, Туристичка организација Прибој као водећи партнер.

Пројекат суфинансира Европска унија посредством Министарства финансија, Сектора за уговарање и финансирање програма из средстава Европске уније Републике Србије у оквиру Инструмента за претприступну помоћ (IPA II). Укупна вриједност пројекта износи 324.931,10 € од чега Европска унија ко-финансира износ од 248.474,81 €.