Skip to main content

Братство „Свети краљ Милутин“ из Бијелог Поља

Братство „Свети краљ Милутин“ из Бијелог Поља
18.05.2024.
Намјесништва

„Братство „Свети краљ Милутин“ из Бијелог Поља основано је благословом тадашњег владике будимљанско-никшићког а данас митрополита црногорско-приморског г.Јоаникија 2003 године. У једном периоду су биле смањене активности па се рад братства, уз Божији благослов и благослов наше Цркве, обновио 2021.године тако да у претходне три године радимо пуним замахом и капацитетом“ казао је у интервјуу за радио Светигору координатор овог братства православне омладине г.Данило Благојевић.

Братство „Свети краљ Милутин“ из Бијелог Поља

О самом имену братства и духовно-историјским везама светог краља Милутина са Бијелим Пољем говорио је бјелопољски парох отац Александар Раковић:

„Петрова црква, најстарија активна богомоља овога краја везана је за лик и дјело светог краља Милутина. Свети Данило II архиепископ српски, творац житија светих краљева и архиепископа српских, прије устоличења за архиепископа српског столовао је у Петровој цркви као епископ Хумски. Баш у то вријеме, а на његову иницијативу, краљ Милутин је помогао да се прошири Петрова црква, добила је два бочна параклиса, које се трудимо да обновимо, и уз то је урађен фрескопис. Иако је Петрова црква неколико стољећа коришћена као џамија, поједине фреске из времена краља Милутина су се и до дан данас сачувале. То је био и разлог да као чин захвалности братство омладине понесе назив по светом краљу Милутину.“

Када су у питању активности братства Данило Благојевић истиче да су оне биле многобројне:

„Поред културно умјетничких акција ја бих се осврнуо на духовни рад који се огледа у приближавању омладине нашој светој Цркви. Рад на саборности и хуманитарни рад су били приоритетни у функционисању братства. Ради се плански, поред редовних активности издвојио бих организацију хуманитарних спортских догађаја и истакао бих један турнир који смо реализовали у сарадњи са организацијом „Срби за Србе“ за помоћ нашем народу на Косову и Метохији. Ту су и акције на локалном нивоу за помоћ потребитима. Поред тога организујемо разна предавања гдје нам у госте долазе духовници наше свете Цркве који одрже слово на разне душекорисне теме нашим суграђанима. Три пута годишње организујемо добровољно давање крви. Пружамо помоћ нашој Цркви када је у питању организација двије велике градске литије за празник Цвијети и светих апостола Петра и Павла. За дане светог краља Милутина организујемо низ културно умјетничких догађаја које су, наравно, попраћене и хуманитарним и харитативним радом према онима којима је он најпотребнији.“

О улози духовника братства, отац Александар истиче да је она на обострано задовољство и да се са браћом из братства светог краља Милутина заједно учио и растао у овој причи:

„За разлику од других братстава ми смо се мало реорганизовали па имамо функције духовника братства, координатора и савјет братства који чини и језгро наше организације, односно момке који се највише труде када су у питању активности братства и који су литургијски најживљи. Поред тога шири круг братства чине сви млади православци који живе и битишу на подручију Бијелог Поља. Мени као свештенику доста значи рад са омладином, на мом личном путу изграђивања. Рад са њима ме бодри и даје ми наду за мој цјелокупни пастирски позив и службу. Човјек је по рођењу и природи боготражитељ и када му Мајка Црква пружи ту праву истинску љубав то представља одличан начин да се млади човјек сачува од свих порока и искушења које му нуди савремени свијет.“ казао је отац Александар.

На крају разговора г.Благојевић је истакао да је поносан што редове братства чине јако добри, образовани и предузетни млади људи из разних сфера друштвеног живота који, баш кроз рад братства, показују примјер саборности, пожртвовања и братске љубави у времену када видимо да се људи све више удаљују једни од других:

„Мислим да наши чланови то управо показују, прије свега уважавањем свих чланова па онда и кроз активности у којим се несебично дају и пружају подршку својим ближњима, неријетко кроз личну самоиницијативу и прегнуће. Активности братства убудуће ће се сводити на исте дјелатности као до сада са трендом раста који је, колико можемо да видимо у успону, тако да ће будуће активности бити озбиљније и у већем обиму а све то са циљем јачања заједништва и духовног развоја сваког од нас.“

Раде Дуловић

Извор: Митрополија црногорско-приморска