Правни савјет Митрополије: Медијске спекулације и манипулације само штете дијалогу Цркве и државе о Темељном уговору

17. јул 2021.

Дана 16. јула 2021. године у Подгорици одржан је редовни састанак Правног савјета Митрополије црногорско-приморске коме су присуствовали чланови Савјета, као и митрополит црногорско-приморски Јоаникије и епископи захумско-херцеговачки Димитрије и новоизабрани епископ будимљанско-никшићки Методије.

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

Како је беранска и шира јавност упозната са немилим догађајем од недеље, односно са крађом материјала (бронзаних елемената) велике вриједности из Храма Светог Симеона Мироточивог, у Беранама, која се догодила у недјељу, то је, вјерујемо, упозната и са чињеницом да су припадници беранске полиције ефикасном и професионално спроведеном акцијом починиоце открили и ухапсили.

Митрополија црногорско-приморска и Епархија будимљанско-никшићка уписане у Јединствену евиденцију вјерских заједница

САОПШТЕЊЕ ЗА ЈАВНОСТ

УПИС МИТРОПОЛИЈЕ ЦРНОГОРСКО-ПРИМОРСКЕ И ЕПАРХИЈЕ БУДИМЉАНСКО-НИКШИЋКЕ СРПСКЕ ПРАВОСЛАВНЕ ЦРКВЕ У ЈЕДИНСТВЕНУ ЕВИДЕНЦИЈУ ВЈЕРСКИХ ЗАЈЕДНИЦА
јун 2021.г.

Саопштење за јавност Светог Архијерејског Сaбора

У храму Светога кнеза Лазара, у крипти Храма Светог Саве у Београду, одржано је редовно заседање Светог Архијерјског Сабора Српске Православне Цркве, од 24. до 29. маја 2021. године, под председништвом Његове Светости Патријарха српског г. Порфирија и уз учешће свих епархијских архијереја Српске Православне Цркве, с тим што Епископ шабачки г. Лаврентије није остао до краја заседања. Сабор је своје заседање започео служењем саборне свете Литургије са призивом Светога Духа у храму Светог Саве на празник светих Кирила и Методија, 24. (11.) маја ове године.

Саопштење Информативне службе Српске Православне Цркве

У јавности је, као последица медијске кампање инструиране последњих недеља од стране политичких кругова са подруја које је шире од оног које називамо српским земљама, тенденциозно креирана недоумица ко уопште заступа верни народ у најважнијим црквеним питањима и ко утиче на доношење одлука у најважнијим црквеним телима и органима.

Одговор на ова питања је јасан и једноставан, заснован је на канонима Цркве и одредбама Устава помесне Српске Православне Цркве.

Сусрет Епископа Јоаникија и представника УН

У уторак 18. маја 2021.г. Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Господин Јоаникије сусрео се у Подгорици са резидентним координатором Уједињених Нација у Црној Гори Господином Петрoм Лундбергом. Овом приликом водили су разговор о положају вјерских заједница као и о другим темама од ширег друштвеног интереса  у Црној Гори.

Владика Јоаникије вакцинисан у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске г. Јоаникије данас 7. маја 2021. године, у катедралном манастиру Ђурђеви Ступови примио је прву дозу вакцине Pfizer-BioNTech COVID-19.

maj-2021-vladika-joanikije-primio-prvu-dozu-vakcine

Деманти

Епархија будимљанско-никшићка и управа манастира Ђурђеви Ступови се ограђују од најаве која се појавила на друштвеним мрежама, а тиче се литије поводом спомена светог великомученика и побједоносца  Георгија, славе катедралног манастира Ђурђеви Ступови и града Берана. Такође, позивамо све вјерујуће на поштовање епидемиолошких мјера у циљу заштите здравља и сузбијања заразне болести covid-19.

У свим храмовима у Црној Гори сјутра помен жртавама НАТО бомбардовања

По благослову Његовог преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког и администратора Митрополије црногорско-приморске г. Јоаникијa сјутра, 24. марта, у свим храмовима Митрополије црногорско-приморске и Епархије будимљанско-никшићке послије Лутиргије пређеосвећених дарова служиће се помен за пострадале од НАТО бомбардовања 1999. године.

Извор: Митрополија црногорско-приморска

Саопштење за јавност Архијерејског намјесништва никшићког

Због све учесталијих инцидената у нашем граду и напада и повређивања људи и имовинe, а све то у сусрет локалним изборима у нашем граду, позивамо свe наше суграђане на мир, љубав и братску и сестринску слогу. Треба да знамо да су сви људи браћа и сестре, јер смо сви синови и кћери једнога Бога, Творца свих и свега. У таквој братској и сестринској љубави треба да проводимо и ове предизборне дане, као, уосталом, и све дане свога живота.