Празник Светог Саве у Плаву прослављен је светосавском академијом, која је у Дому културе одржана на Савиндан, у четвртак, 27. јануара. Духовну светковини у славу Светитељу Сави благословио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.
Свештенство, монаштво и велики број грађана, међу којима и г. Скендера Шаркиновића, предсједника општине Плав поздравио је и академију благословио Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије. Он је одржао светосавску бесједу и, између осталог, казао да је Свети Сава од своје ране младости у своје срце смјестио Христа Господа и кренуо Христовим путем. Иако, владарски син одрекао се богатства, славе и земаљског наслеђа да би примио наслеђе небеско.
"Одрекао се овог свијета, отишао на Свету Гору Атонску да би свој живот посветио служењу Богу, да би све своје таленте ум, осјећање, вољу и цијело своје биће, принио Богу живоме на дар, као миомирисну жртву за своје спасење, а и за спасење својих ближњих. Као светогорски монах, на Светој Гори Атонској Свети Сава је заблистао божанским врлинама. Он је постао свјетилник васељене и зато га је Господ изабрао, поставио и довео свом отачаству да устроји нашу Свету помијесну Српску Православну Цркву. Засновао је на тврдом камену, тврдом темељу, на Христовом, Божијем темељу и укључио је у заједницу других помијесних православних Цркава у васељени, које су јој признале достојанство да она као једна помијесна Црква може његовати јеванђељску истину, јеванђељску вјеру и свједочити је на прави, истинити начин у овом свијету".
Данас се Свети Сава, додао је Преосвећени Владика, прославља и на Светој Гори, у Грчкој, Цариграду, Кијеву, Москви и цијелој васељени исто онако као што се прославља Свети Николај Чудотворац или Свети Сергије Радоњешког и други светитељи, по чему се види да у Православној Цркви мјеста налазе сви народи, да се у њој обједињују и постају нови Божији људи, народ Христов.
"Светог Саву прослављамо сјећајући се да је он у нашем народу пронашао, још за вријеме свог живота, а и кроз сва времена у нашој историји, огромне духовне потенцијале и отворио их, дајући снажан замах нашој духовности, култури, градитељству, умјетности, књижевности и зато није чудо што га многе установе прослављају као свог заштитника. Све школе у Србији и Црној Гори су га прослављале као своју школску славу у доба самосталне Црне Горе, у доба Петровића и редовно су се организовале светосавске свечаности о чему свједочи бројна историјска грађа".
"У Црној Гори Светог Саву, као своју крсну славу прослављају многа презимена, чак и цијела племена, а ту су и бројне немањићке задужбине - манастир Ђурђеви Ступови, којег сагради Савин брат од стрица велики жупан Првослав, црква Светог Петра у Бијелом Пољу, подиже је Савин стриц велики хумски кнез Мирослав и у њој се сахранио, манастир Рођења Пресвете Богородице на ријеци Бистрици у Бијелом Пољу задужбина је Савиног оца Светог Стефана Немање Симеона Мироточивог, Вуканов син, синовац Светог Саве, саградио је прекрасну задужбину манастир Морачу, а рачуна се да је немањићка светиња и манастир Брезојевица. Јасно је дакле, да се Свети Сава као оснивач наше Свете помијесне Цркве и као наш духовни родитељ на подручју данашње Црне Горе славио одувијек, а о томе постоје свједочанства у најстаријим српским ћириличним богослужбеним књигама - Октоиху и књигама које су настале у радионици Божидара Вуковића".
У програму Светосавске академије у Плаву учествовали су: хор дјеце са вјеронауке при манастиру Свете Тројице Брезојевица са соло тачкама: Анђеле Прашчевић, Марије Дашић, Биљане Кнежевић, Дивне Марковић и Валентине Микић, етно-група „Дукат“ из Берана и народни гуслар Ђорђије Копривица.
Академију је организовао манастир Свете Тројице Брезојевица.