Skip to main content

Светосавска свечаност одржана у Плаву

Епархија будимљанско-никшићка
01.02.2011.
Вијести

Празник Светог Саве у Плаву прослављен је светосавском академијом, која је у Дому културе одржана на Савиндан, у четвртак, 27. јануара. Духовну светковини у славу Светитељу Сави благословио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Свештенство, монаштво и велики број грађана, међу којима и г. Скендера Шаркиновића, предсједника општине Плав поздравио је и академију благословио Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије. Он је одржао светосавску бесједу и, између осталог, казао да је Свети Сава од своје ране младости у своје срце смјестио Христа Господа и кренуо Христовим путем. Иако, владарски син одрекао се богатства, славе и земаљског наслеђа да би примио наслеђе небеско.

Светосавска академија у Плаву

"Одрекао се овог свијета, отишао на Свету Гору Атонску да би свој живот посветио служењу Богу, да би све своје таленте ум, осјећање, вољу и цијело своје биће, принио Богу живоме на дар, као миомирисну жртву за своје спасење, а и за спасење својих ближњих. Као светогорски монах, на Светој Гори Атонској Свети Сава је заблистао божанским врлинама. Он је постао свјетилник васељене и зато га је Господ изабрао, поставио и довео свом отачаству да устроји нашу Свету помијесну Српску Православну Цркву. Засновао је на тврдом камену, тврдом темељу, на Христовом, Божијем темељу и укључио је у заједницу других помијесних православних Цркава у васељени, које су јој признале достојанство да она као једна помијесна Црква може његовати јеванђељску истину, јеванђељску вјеру и свједочити је на прави, истинити начин у овом свијету".

Светосавска академија у Плаву

Данас се Свети Сава, додао је Преосвећени Владика, прославља и на Светој Гори, у Грчкој, Цариграду, Кијеву, Москви и цијелој васељени исто онако као што се прославља Свети Николај Чудотворац или Свети Сергије Радоњешког и други светитељи, по чему се види да у Православној Цркви мјеста налазе сви народи, да се у њој обједињују и постају нови Божији људи, народ Христов.

"Светог Саву прослављамо сјећајући се да је он у нашем народу пронашао, још за вријеме свог живота, а и кроз сва времена у нашој историји, огромне духовне потенцијале и отворио их, дајући снажан замах нашој духовности, култури, градитељству, умјетности, књижевности и зато није чудо што га многе установе прослављају као свог заштитника. Све школе у Србији и Црној Гори су га прослављале као своју школску славу у доба самосталне Црне Горе, у доба Петровића и редовно су се организовале светосавске свечаности о чему свједочи бројна историјска грађа".

Светосавска академија у Плаву

"У Црној Гори Светог Саву, као своју крсну славу прослављају многа презимена, чак и цијела племена, а ту су и бројне немањићке задужбине - манастир Ђурђеви Ступови, којег сагради Савин брат од стрица велики жупан Првослав, црква Светог Петра у Бијелом Пољу, подиже је Савин стриц велики хумски кнез Мирослав и у њој се сахранио, манастир Рођења Пресвете Богородице на ријеци Бистрици у Бијелом Пољу задужбина је Савиног оца Светог Стефана Немање Симеона Мироточивог, Вуканов син, синовац Светог Саве, саградио је прекрасну задужбину манастир Морачу, а рачуна се да је немањићка светиња и манастир Брезојевица. Јасно је дакле, да се Свети Сава као оснивач наше Свете помијесне Цркве и као наш духовни родитељ на подручју данашње Црне Горе славио одувијек, а о томе постоје свједочанства у најстаријим српским ћириличним богослужбеним књигама - Октоиху и књигама које су настале у радионици Божидара Вуковића".

У програму Светосавске академије у Плаву учествовали су: хор дјеце са вјеронауке при манастиру Свете Тројице Брезојевица са соло тачкама: Анђеле Прашчевић, Марије Дашић, Биљане Кнежевић, Дивне Марковић и Валентине Микић, етно-група „Дукат“ из Берана и народни гуслар Ђорђије Копривица.

Академију је организовао манастир Свете Тројице Брезојевица.