Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог Амфилохија Иконијског у уторак, 6. децембра Свету Архијерејску Литургију у манастирској цркви посвећеној овом Светитељу у манастиру Жупа.
Саслуживало је бројно свештенство и свештеномонаштво Епархије будимљанско-никшићке, Митрополије црногорско-приморске и Епархије захумско-херцеговачке, а Свето богослужење на другу недјељу Божићног поста сабрало је велики број вјерног народа, који је приступио Светој тајни причешћа. Њима се ријечима архипастирске бесједе обратио Преосвећени владика Јоаникије, говорећи о Светом Амфилохију Иконијском, једном од Отаца Цркве Христове, који је истину Господњу посвједочио ријечима и дјелима.
“Био је монах дуго година и дуго се бавио изучавањем заповијести Божијих, изучавањем Светог Писма. За њега се говори да је изузетно добро познавао Свето Писмо и био његов сјајан тумач. Био је толико просвећен од Бога да је постао саслужитељ анђелима и сами анђели њега су назначили за Епископа Цркве Божије, а тај Свети Амфилохије, који је живио равноангелни живот, био је толико кротак и смирен да је врло често, чак и за оно што представља ситницу, питао оне за које је мислио да су били мудрији ид њега“, рекао је Његово Преосвештенство. Он је додао да је вријеме у коме је живио Свети Амфилохије, било вријеме умних личности, какви су били Свети Василије Велики, Свети Григорије Богослов, Свети Григорије Низијски – велики Оци Цркве Божије и непревазиђени учитељи духовности и вјере православне.
Захваљујући смирењу и богобојажљивости Светог Амфилохија Иконијског, који је често писао Светом Василију Великом, разјашњавајући са њим питања и недоумице из живота Цркве, ми данас имамо велико духовно богатство и насљеђе Цркве. Исто тако је и наш богобојажљиви прво епископ призренски, а касније Патријарх српски Павле цијело вријеме тумачио нека питања наше вјере, изучавао, друге питао и та његова дјела остала су као насљеђе и здрава наука за нас и за будућа покољења, оцијенио је Преосвећени Владика.
“Свети Амфилохије Иконијски је живио у времену које је било препуно искушења, а вријеме које је испуњено искушењима тражи велике људе и срећа је ако их проналази. Вријеме Светог Амфилохија је, заиста, златно вријеме Цркве Божије, иако је Црква пролазила кроз велика и тешка искушења, јер су многи Јелини, незнабошци, идолослужитељи, након што је цар Константин дао слободу Хришћанству, приступали Цркви Божијој, уносећи врло често своје претходне навике у живот Цркве, уносећи и своја учења, па су се тада појавиле бројне јереси опасне за живот Цркве – аријанство, духоборство и остале јереси. Свети Амфилохије, заједно са Светим Василијем и Светим Григоријем, су били свјетлила Цркви Божијој у свом времену, а то су остали и до дана данашњег“, истакао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, додајући:
“Они су својим учењем оповргли лажна учења, опасне и зле јереси, лоше навике искоријенили и све нас научили да живимо у вјери и побожности, а највише да чувамо јединство Цркве Божије. Свети Оци су толико пазили на вјеру, побожност, на оно што је важно за душу, пазили на Цркву, на јединство Цркве да су то сматрали вриједнијим од свега на овом свијету, вриједнијим и од свог живота. Зато је велико насљеђе које су нам оставили Свети Оци и многи други послије њих.“
“Томе, драга браћо и сестре, треба да се поучавамо из живота Светих Отаца, њиховим светим примјерима и њиховим светим учењем да се ободримо у овом нашем времену раслабљености и великих искушења, помањкања страха Божијег, помањкања врлине, вјере, побожности. Али Господ снисходи нашим слабостима и разумије наше немоћи, укрепљује нас и опет благосиља, просвећује и ободрује тако да и ми можемо говорити заједно са Светим апостолом Павлом: “Све могу у Христу Исусу Који ми моћ даје“, јер када оставимо све и идемо за Христом, онда је велика милост Божија на свима нама“, закључио је своју бесједу Преосвећени Владика.
Честитајући славу сестринству Жупског манастира и мати игуманији Ефимији владика Јоаникије је пожелио да молитве Светог Амфилохија и убудуће буду са њима и са Митрополитом црногорско-приморским Г. Амфилохијем, који носи име Светог Амфилохија Иконијског.
“Наш Митрополит је његов сљедбеник, јер он, заиста, проповиједа ријеч Божију као апостол Христов. Ево, Бог га је послао у Јужну Америку да тамо сабере наш народ као што пише Јеванђеље “да сабере изгубљене овце дома Израиљева“. Нека га Господ укријепи, нека му дарује снаге и успјеха на томе светом путу на који га је послала наша Црква да обиђе нашу браћу и тамо формира Епархију јужноамеричку Српске Православне Цркве“, казао је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.
У славу Господу, а у спомен на Светог Амфилохија Иконијског, који је храмовна слава манастирске цркве у Жупском манастиру и имендан Архиепископа цетињског, Митрополита црногорско-приморског Г. Амфилохија, освештан је и пререзан славски колач. Сестринство древне немањићке светиње припремило је трпезу љубави на којој су заједничарили сабрани вјерници, пријатељи и гости манастира.