О Сунцу Правде - протојереј др Никола Маројевић

Пут спасења састоји се у стицању Духа Светога, који ослобађа човјеково срце од робовања гријеху и смрти. Рођење Пресвете Богородице, које прослављамо, било је и радосно и чудесно. Прије свега зато што је рођена од престарелих родитеља. Не случајно. Господ је њеним рођењем, и рођењем Јована Претече, показао људима да надвладавши природу, натприродно рађају старице, не би ли људи обратили посебну пажњу на оне који се имају родити из осушених утроба Светих мајки Ане и Јелисавете.

О Сунцу Правде

Човјек долази на овај свијет потпуно наг, лишен сваког богатства и терета. Ту је почетак нашег животног пута, и на човјеку је да бира хоће ли ићи путем који води у живот вјечни или онај који одводи у бездан. Сваки човјек, својим рођењем у Христу – странац је на овом свијету. Странац и путник који иде према Царству Божијем. Сви на леђима носимо бремена и од тога шта ће се наћи у нашем товару на крају пута зависи да ли ћемо добити спасење или пак таму најкрајњу. Смрт је та која развезује све наше чворове на земљи и приводи нас праведном Судији. А ово странац не значи и осуђеник. Напротив, човјек загледан у Сунце Правде, које је засијало из утробе Пресвете Дјеве једини је слободан, не само од стега које живот у коначном свијету намеће него чак и од окова смрти, који понекад изгледају немилосрдни и сурови. И тешки.

Све што је човјеку неопходно за спасење дато је у овом животу. И Црква, као лађа спасења, и Христос, који нас тајанственим даровима облагодаћује, исти и данас и јуче и сјутра. Стога, кад год се нађемо у неком ћорсокаку, гдје нам наоко изгледа да су сви окренути против нас, сјетимо се Христовог питања: ко је мати моја и браћа моја? И увјерићемо се, да ми хришћани имамо посебну духовну везаност – Бог је наш Отац, а Црква наша Мајка, а сви они који творе и испуњавају вољу Божију, сви Свети и праведни, су наша браћа, и зато се не треба одрицати ове свештене породице, него да сви слиједимо пут вјечног живота на који нас упућује Пресвета Богомајка, да и нама Господ каже: Ово је Мати моја и браћа Моја!

ПИШЕ: Протопрезвитер др Никола Маројевић

Аутор је сарадник мисионарског портала Кинонија

Извор: kinonija.rs