Пећка Патријаршија - Завршно литургијско славље поводом 8 векова Аутокефалије СПЦ у древном седишту српских архиепископа и патријараха

Данас је у Пећкој Патријаршији, древном историјском и духовном седишту Аутокефалне Цркве српских и поморских земаља, одслужена саборна Света Литургија којом је завршено литургијско прослављање овог великог јубилеја наше Помесне Цркве.

С благословом Његове Светости Патријарха Српског Г. Иринеја Светом Литургијом началствовао је Митрополит Црногорско-приморски и егзарх пећког трона Г. Амфилохије уз саслужење и молитвено учешће 22 архијереја Сабора СПЦ, више игумана и протојереја Епархије Рашко-призренске и других епархија наше Цркве. У Св. Литургији учествовао је хор богослова Призренске богословије, монахиње Пећке Патријаршије на челу са игуманијом мати Харитином, више монаха и монахиња и преко хиљаду верника, међу којима је посебно било много деце из косовско-метохијских енклава.

Митрополит Амфилохије надахнуто је беседио о значају осмовековног јубилеја Српске Православне Цркве који се поред Жиче, прве српске Архиепископије обележава литургијски и у Пећкој Патријаршији где је вековима столовао највећи број српских архиепископа и патријараха, уз свете ћивоте и мошти оних великих синова Светог Саве који су обележили историју наше Цркве и њеног верног народа.

Након Св. Литургије освештан је славски колач у славу Св. Сергија Радоњешког, светитеља заштитника Епископа бихаћко-петровачког г. Сергија. Након Св. Литургије архијереји окружени већим бројем деце поздравили су окупљени верни народ. Данашња прослава завршена је трпезом љубави у манастирској трпезарији уз песму призренских богослова. Својом посетом и литургијским слављем у Пећкој Патријаршији Епископи СПЦ потврдили су још једном јединство у следовању путу Св. Саве и његових наследника за које је Косово и Метохија увек било и остало срце српског православног и светосавског идентитета. Свети Архијерејски Сабор на последња три редовна заседања једногласно је истакао да је за СПЦ неприхватљива свака врста поделе или признања Косова и Метохије.

Данашњој историјској прослави у Пећкој Патријаршији није присуствовао нико од српских политичких представника са Косова и Метохије. И овај пут се показало да Српска Православна Црква остаје аутентични представник српског народа на Косову и Метохији и чувар његовог јединства и вере на темељу који нам је оставио Св. Сава са свим великим и светим архијерејима наше Цркве.