Литургија на празник Светог свештеномученика Дионисија Ареопагита

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Светог свештеномученика Дионисија Ареопагита, у петак 16. октобра 2015, Свету Архијерејску Литургију у манастиру Ђурђеви Ступови.

Литургија на празник Светог свештеномученика Дионисија Ареопагита

Саслуживало је свештенство архијерејског намјесништва беранског и монаштво Манастира.

Свети свештеномученик Дионисије Ареопагит

Убраја се у 70 мањих апостола. Завршивши школу философије у Атини, отишао је у Мисир, где је био када је Господ Исус издахнуо на крсту. Када се вратио у Атину, оженио се Дамаром. Био је члан највишег суда код Грка, Ареопага. Крстио га је, са целим домом, апостол Павле, који га је, када је оставио жену и децу, поставио за епископа Атине. Упознао је све апостоле, сусрео се и са Пресветом Богородицом, што је касније описао. Када је апостол Павле пострадао, отишао је у Галију где је пуно народа привео Христу. Кад је имао 90 година, мучен је Христа ради, заједно са свештеником Рустиком и ђаконом Елевтеријем. Сву тројицу посекли су мачем 96. године. Свети Дионисије је написао многа знаменита дела.