На подручју општине Шавник, према ријечима надлежног пароха јереја Драженка Ристића, постоји 20 сеоских храмова, а о некадашњем црквеном и духовном животу овог краја живо свједоче обновљени манастири Бијела и Подмалинско, неколико црквишта и остаци порушеног манастира Јеловица, за који се претпоставља да потиче из периода послије обнове Пећке Патријаршије 1557. године.
Тежак период током и послије Другог свјетског рата оставио је посљедице и на шавничку парохију, када су богослужења скоро у потпуности престала, а многе цркве запустјеле и биле препуштене људском немару и зубу времена. Благословом Божијим, а великим трудом наших Архијереја, духовни живот на подручју ове општине, почео је да се обнавља посљедњих двадесетак година. Заслугу у обнављању храмова и литургијског живота, свештеник Ристић придаје садашњем архимандриту Исаији Крговићу, игуману манастира Бијела, који је већи дио своје свештеничке службе и монашког подвига посветио обнови и украшавању светиње у Бијелој.
“Његовим доласком у овај Манастир почиње обнова, како светиња, тако и духовног живота народа овог краја. Неколико храмова је већ обновљено, а током ове године настављена је обнова цркве Светог Архангела Михаила у селу Милошевићима. Завршени су спољашњи радови, уређење фасаде и постављање столарије, а црква је покривена новим лимом. Наредних мјесеци бавићемо се радовима на обнови унутрашњости и детаљним уређењем храма“, објашњава јереј Драженко Ристић.
Он наводи да је у селу Мљетичак, уз помоћ мјештана и људи добре воље, обновљен стари звоник саграђен, поред цркве Светог Јована Крститеља. Храм је подигнут 1884. године и у догледно вријеме приступиће се обнови унутрашњег дијела цркве.
“Посљедњих мјесеци обновили смо спољашњост храма Успења Пресвете Богородице у селу Пошћење. Фасада је опрана од патине, фугована, заштићена од влаге, а црква утегнута челичним затегама. Стари кров, који је још одржив, префарбан је и заштићен. Доведена је електрична енергија до храма, а ускоро ће се у цркви упалити и прва сијалица. На храму је постављен нови крст од камена, уграђени су нови прозори и врата, а планирамо и да замијенимо кров и урадимо унутрашње уређење цркве“, каже свештеник Ристић, истичући да су наведене активности финансирали житељи Пошћења и људи добре воље, који нијесу из овог села. Радове је изводио Петар Брборић са својим радницима уз савјете грађ. инжењера Радована Радовића.
И у селу Превиш је покренута иницијатива за обнову храма, посвећеног, иначе, Светом великомученику Георгију, који је, према предању, подигнут 1627. године. Зид цркве је напукао и постоји могућност већих оштећења. Одбор, који је задужен за обнову овог храма, тренутно ради на прикупљању новчаних средстава. Током љетњих мјесеци екипа, састављена од стручњака за изолацију, извршила је преглед цркве Светог великомученика Георгија у Шавнику и планирано је да се наредне године изврши санација шавничке Саборне цркве, наводи надлежни парох, истичући да ће у Шавнику са радом ускоро почети вјеронаука за дјецу, омладину и одрасле, која ће, нада се отац Драженко Ристић, побољшати духовну свијест житеља овог, привредно веома запуштеног, краја.