Света Архијерејска Литургија у Жупском манастиру

На дан када наша Света Српска православна црква молитвено прославља празник Обновљења храма Светог Великомученика Георгија – Ђурђиц, у понедјељак 16. новембра 2015, Његово преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је са свештенством и свештеномонаштвом Свету Архијерејску Литургију у манастиру Светог апостола и јеванђелисте Луке у Жупи никшићкој.

Света Архијерејска Литургија у Жупском манастиру

Након Литургије пререзани су славски колачи сестрама Александри и Злати, чија је ово крсна слава.

Обновљење храма Светог великомученика Георгија – Ђурђиц

Овог дана празнује се и пренос моштију светог Георгија из Никомидије у Лиду Палестинску, гдје је пострадао у вријеме цара Диоклецијана. Прије него што је предао душу своју Господу, Свети Гергије је замолио свога слугу да му тијело однесе у Палестину, одакле му је била мајка родом и гдје је имао велико имање које је раздао сиромасима. Слуга је тако и урадио.

У вријеме цара Константина Великог у Лиди су побожни хришћани подигли диван храм посвећен Светом Георгију.

Приликом освећења тога храма у њега су пренијете Светитељеве Мошти. Безбројна су се чудеса догодила од Моштију Светог Георгија Побједоносца, великомученика Христовог. Нема броја ни његовим јављањима, у сну и на јави, онима који га призивају у помоћ.