Skip to main content

Група вјерника из Никшића посјетила светиње Косова и Метохије

Епархија будимљанско-никшићка
18.03.2024.
Намјесништва

Поводом 20. годишњице Мартовског погрома српског народа на Косову и Метохији,  група вјерника од око 150 Никшићана и Никшићанки, посјетила је 16. и 17. марта 2024. а уочи почетка Васкршњег поста, светиње на Косову и Метохији, предвођени свештеницима: архијерејским намјесником никшићким протојерејем-ставрофором Слободаном Јокићем и никшићким паросима Миодрагом Тодоровићем и Мирком Вукотићем.

Група вјерника из Никшића посјетила светиње Косова и Метохије

Ово путовање, управо, због годишњице Мартовског погрома, пратило је дубоко саосјећање са нашим народом који је доживио страшан погром у марту 2004. а њихово страдње, нажалост, и даље траје. Обишли су првог дана: Грачаницу, Призрен, цркву Богородице Љевишке, Саборну цркву Светог Ђорђа, манастир Светих Архангела, Велику Хочу. У Сиропусни недјељу, пред Васкршњи пост, никшићко свештенство служило је свету Литургију, у манастиру Високи Дечани, заједно са архимандритом Савом (Јањићем), игуманом и братијом свете дечанске обитељи, и помен страдалим Србима у Мартовском погрому, у којем је, према новијим извештајима, на које се позива ТВ Храм, страдало 12 Срба, око 1000 људи је рањено и повријеђено, уништено је више од 900 кућа, више од 4000 Срба протјерано, 6 градова и 9 села етнички очишћено. Православни манастири и цркве, њих 35 је опљачкано, девастирано, спаљено и уништено.   
После Литургије, задржали су се у разговору са оцем Савом и братијом Високих Дечана, а обишли су, потом, и Пећку Патријаршију.
Један од редовних учесника поклоничких путовања на Косово и Метохију је Никшићанин Велимир Луле Касалица. Своје емоције преточио је у текст, објављен на друштвеним мрежама, који је насловио цитатом Јесењина: Загрљај је најљепше што ти могу дати. То је као да ти дајем себе.

„Управо су сусрети и загрљаји оно што је обиљежило два дана на нашој светој земљи. У Грачаници са Живојином Ракочевићем и мојом драгом Љубицом, у Призрену са оцем Јованом Радићем и малим Константином, у Дечанима са оцем Амфилохијем... Око 150 Никшићана допутовало је на Косово и Метохију, управо, на 20. годишњицу ужасног мартовског погрома. Сам долазак овако бројне групе свуда је наишао на нескривене емоције и огромну захвалност. Игуман Дечана, отац Сава Јањић истакао је у свом слову Никшић и Србе из Црне Горе као најбројније и најчешће госте Косова и Метохије. До нових сусрета и загрљаја – Догодине у Призрену!“, поручио је Касалица.

Исте снажне емоције дијели и Ана Мрваљевић, која је светиње Косова и Метохије посјетила са својом дјецом. Поклоњење и молитва у Грачаници за сваког вјерника је неизрецив благослов, а Мрваљевић биљежи: Помиловасмо камен грачанички и одосмо помиловани. Хвала на гостопримству Свети краљу Милутине, Симонидо, састрадалниче Владико Теодосије.

У овој професорици српског језика и књижевности из Никшића помијешана су осјећања која изазива мисао на страдање у Мартовском погрому са страдањем Господњим на Велики петак за Чије Васкрсење се припремамо кроз Велики пост.

„Има ли љепше припреме за пост него отићи на Косово? Још на двадесет година од погрома. Они су поднијели Голготу Великог петка ради Васкрса свих нас!

Када је краљ Милутин крунисан рекао је, колико година буде владао толико ће цркава подигнути. Владао је 46 година и Господу их је толико и посветио. А свако ко је живот дао за Косово, али и ко је остао да живи за Косово, јесте црква коју краљ Милутин Богу подиже. Они чувају очи Симонидине које и нама пут показују. Они су ктитори Дечана, браниоци Пећаршије, сјај запаљене Љевишке, темељи порушених Архангела. Појање дечанских монаха и пјесма призренских богослова. Павлинина подршка и снага. Због њих цар Лазо и даље одјекује - Земаљско је за малена царство, а Небеско увјек и довјека! Њихово страдање је и наше искупљење. Хвала ти Господе на данашњим молитвама, сузама и осјећању припадности, без чега нема ни србовања, ни христовања.

Косово и Метохија. Нема мјеста гдје је Српство љепше речено. Сваки камен земље ове уклесан је на Небесима“, закључује Мрваљевић.

У посјети светињама на Косову и Метохији учествовао је дио хора Преподобне мајке Ангелине, који су својим дивним појањем обогатили ово поклоничко путовање.