Епархијске пластенике аквапоније у Никшићу посјетили ученици ССШ из Подгорице

Ученици Средње стручне школе „Спасоје Распоповић“ из Подгорице, у четвртак 14. марта 2024. године, посјетили су пластенике иновативног система аквапоније, који од 2018. године, постоји на имању Епархије будимљанско-никшићке, у Мушовини код Никшића.

Пластенике аквапоније у Мушовини код Никшића посјетили ученици ССШ из Подгорице
Ова посјета је била добра прилика за ученике свих разреда образовних програма: агротехничар, пољопривредни техничар, цвјећар-расадничар, прехрамбени техничар, пекар и произвођач прехрамбених производа да употпуне своја знања и упознају се са начином функционисања иновативног система аквапоније, која, као техника, има своје мјесто у ширем контексту одрживе пољопривреде.
Њена специфичност је што омогућава комбиноване методе узгоја рибе и биљака и може да произведе значајне количине хране на локацијама и условима гдје је тешко или немогуће бавити се класичном пољопривредом.

Са ученицима су били њихови предметни наставници: Мирјана Каваја, Ања Лалевић, Милена Вујовић, Даница Миличић и Винка Милошевић.

Да подсјетимо, пластеници и аквапонијски систем урађени су, на ријеци Мркошници у Мушовини код Никшића, у оквиру пројекта „АРТОС – Прилика свима“ који је спроводила Епархија будимљанско–никшићка, а пројекат је финансиран од Европске уније, посредством Министарства финансија Црне Гoре – Директорат за финансирање и угoварање средстава ЕУ помоћи кроз Оперативни програм – Развој људских ресурса 2012 - 2013, Министарства рада и социјалног старања.

Аквапонија пружа могућност узгоја у свим годишњим добима, а у питању је производња која се заснива на комбинацији аквакултуре (интензиван узгој рибе) са хидропонијом (узгој биљака без земље у супстрату) и идеална је за краставце, парадајз, паприку, лук, зелену салату, јагоде итд.

Пошто се први пластеник показао одржив, Епархија је, у међувремену, започела и са новим, који је наставак претходног, и представља почетак запошљавања тешко запошљивих категорија, попут особа са инвалидитетом.