Помен жртвама НАТО агресије у Никшићу: Да се коначно сазна пуна истина о ратним дешавањима и жртвама чијим се сјенима данас клањамо

У Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, у сриједу 24. марта 2021. на празник Светог Софронија Јерусалимског, служена је Литургија пређеосвећених дарова, након чега је, по благослову Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког и администратора Митрополије црногорско-приморске Г. Јоаникија, одслужен помен за све страдале током НАТО агресије на СР Југославију.

Помен жртвама НАТО агресије у Никшићу

Литургијом је началствовао протојереј Миодраг Тодоровић уз саслужење протођакона Константина Дојића.

Након свете службе Божје, одслужен је помен невиним жртвама, страдалим током НАТО бомбардовања СР Југославије, које је трајало од 24. марта до 10. јуна 1999.

Положени вијенци код споменика на тргу Шака Петровића

Почаст војницима и невино страдалим цивилима током НАТО агресије одало је Удружење бораца ратова од 1990. Никшића. Скуп је, као и претходних година, одржан код споменика, подигнутом у част припадника тзв. Никшићко-шавничке групе и оних који су као припадници резервног састава полиције и Војске СР Југославије, своје животе положили у ратовима од 1990. на подручју Босне и Херцеговине, Хрватске и Косова и Метохије.

Одавању поште и полагању вијенаца присуствовало је руководство Удружења, чланови породица и представници неколико политичких партија.

У допису медијима, које у име Удружења бораца ратова од 1990. Никшића потписује Блажо Ђурковић, наводи се да се ово Удружење и послије тридесет година од почетка грађанског рата и разбијања ондашње Југославије, са поносом и пијететом сјећа и одаје пошту палим саборцима.

„Поштујући прописане мјере за сузбијање пандемије, Удружење је одустало од традиционалног окупљања грађана Никшића и поштовалаца жртава, чија имена ће заувијек сијати са овог спомен обиљежја“.

„Срећна је земља која има синове да за њу положе животе у датом часу, па зато свака земља цијени своје жртве и јунаке. Несрећна је земља која се одриче својих најбољих синова и часних жртава, која чини све да оне оду у заборав и још додатно „обрукане“ лажима и увредама“, оцијенио је Ђурковић.

Он је изразио наду да ће се са демократским промјенама у Црној Гори отворити могућност да се, како је казао, коначно, спозна пуна истина о ратним дешавањима и жртвама, чијим се сјенима клањају сви правдољубиви грађани Никшића и Црне Горе.

„Ово Удружење нема други циљ, нити смисао постојања сем да се бори и избори за правду, да се сваки војник који се одазвао позиву отаџбине осјећа поносно и поштованим, а посебно породице и родбина палих бораца и јунака“.

„Правду, истину и слободу нико не доноси, нити трају вјечно, за њих се мора увијек и изнова борити. Само част и брука живе довијека, наши пали другови изабраше част, а брука остаје онима који ће се лако препознати“.

„Године и деценије промичу, талас времена односи нас обичне смртнике, а наши саборци својом часном и витешком жртвом остају бесмртни“, поручује се на крају текста Удружења бораца, чији потписник је Блажо Ђурковић.  

Током 79 дана ваздушних акција, страдало је око 2.500 људи. Прва жртва НАТО агресије у Црној Гори био је млади регрут из Београда у даниловградској касарни, након чега слиједи још 48 невиних живота, које симболишу анђели из Мурина.

 

Srpska pravoslavna crkva

Sveviđe