Литургија у цркви Светог Ђорђа на Требјеси

На дан када Црква Христова прославља Светог мученика Саву Стратилата, у суботу 7. маја 2022. године, Света Архијерејска Литургија је служена у цркви Светог Георгија на Требјеси код Никшића.

Литургија у цркви Светог Ђорђа на Требјеси

Литургију је служио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Методије уз саслужење: протојереја-ставрофора Слободана Јокића, архијерејског намјесника никшићког, протојереја-ставрофора Велимира Јововића, пароха страшевинског и старотребјешко-кличевског и јерођакона Јакова (Нинковића).

Након одслужене Литургије и причешћа вјерника, празнична литија вјерног народа кренула је од храма Светог Ђорђа до црквишта старотребјешког храма у Кличеву.

Преосвећени Владика је освештао и преломио славски колач и жито, поводом храмовне славе цркве Светог Ђорђа, задужбине племена Требјешана.

Светогеоргијевском сабрању архипастирском бесједом обратио се Епископ Методије, честитајући Васкрсење Христово и славу ове древне светиње.

„Ево нас је литија довела до овог мјеста, гдје су стари Требјешани, по предању, први храм постројили и посветили Успенију Пресвете Богородице, преко њега се успињали до небеса душом својом, до вишњег Јерусалима. Кад је од турске разуре разрушена светиња и кад су они избјегли из овог краја, па се после одређеног времена опет вратили, обновили су и подигли храм Светог Ђорђа, горе, на оном мјесту, гдје смо данас служили свету Литургију“.

„Народ је чувао памћење и предање, а то је доказ да се само у Цркви чува памћење и предање, све што је ван Цркве то се брзо заборавља, као што је и ово мјесто било заборављено од људи који су били ван Цркве, па је било шутом, смећем и отпадом затрпано, ово мјесто је било једна гомила свачега. Није се са сигурношћу знало да је овдје храм, онда су, по предању, хришћани дошли и овдје су се указали од овог храма овако дивни темељи и зидови клесани, као да их је је неко недавно радио, сачувана Часна трпеза са овим стубом, гдје се служила света Литургија“, бесједио је Његово Преосвештенство.

По ријечима Владике Методија, то је доказ да гдје су год молитва и благодат Божја то је сачувано у вјекове.

„Ево један од тих доказа опипљивих за нас људе овог времена. Бог вас благословио, сваким добром и миром даровао“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Методије.

Од 2007. године када је освештана обновљена светиња Светог Георгија на Требјеси, уз њу се старотребјешка братства окупљају на Ђурђевдан или неки други дан око празника Светог Георгија, њиховог небеског заступника.

Домаћини овогодишње славе били су Драган и Милосав Ђоковић.