Прослављен 29-ти традиционални Јањски Сабор

У Недјељу прву по Празнику Педесетнице-Недјељу Свих Светих 14. (1) јуна 2020. године када прослављамо и светог Јустина Мученика и преподобног Јустина Ћелијског-Новог, вијерни народ Јања и околине, али и шире, окупио се у Манастиру Глоговцу како би прославили 29. Јањски Сабор који се традиционално одржава у овој светињи сваке године.

Прослављен 29-ти традиционални Јањски Сабор

Међутим, ове године он заиста са правом бива посебан, како због осиромашеног начина његовог одржавања који је изазван појавом вируса предходних мјесеци, тим више због благослова којим нас је Сам Господ удостојио, а он се огледа у доласку и посјети Његовог Преосвештенства Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија, затворника и исповједника последњих времена, који на овај 29. Јањски Сабор доноси нам благослов светог Василија Острошког чудотворца.

Свету Архијерејску Литургију у Манастирском Храму светог великомученика Георгија побједоносца предводио је драги нам гост Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки г. Јоаникије уз саслужење домаћина Његовог Преосвештенства Епископа бихаћко-петровачког и рмањског г. Сергија и свештенства: архимандрита Варнаве (Дамјановића), Василија (Рожића), јеромонаха Јеротеја (Влајковића), Данила (Иваниша), протопрезвитера-ставрофора Милан Бужанин (Епархија захумско-херцеговачка), Чедомира Арамбашића, протопрезвитера Бране Миловца (Епархија бачка), протонамјесника Милоша Црепуље, презвитера Чеде Ђурића, Николе Перковића, протођакона Немање Рељића и ђакона Алексе Марића.

Након прочитаног јеванђелског зачала из Јеванђеља по Матеју бесједио је Владика Сергије поучавајући присутне вјернике који су се упркос новонасталим искушењима опет сабрали у великом броју, учећи их о љубави Божијој, о љубави Онога Који је дао Сина Свога за нас, а ми данас, нажалост више љубимо овај свијет од Њега. Гледајући ту превелику Љубав које се данас опомињемо када се присјећамо спомена на све свете Оце наше и мајке који су нам уткали вјечни живот на Небесима.

Након заамвоне молитве извршено је освећење славског колача и кољива, а по завршетку Литургије Његово Преосвештенство Епископ бихаћко-петровачки и рмањски г. Сергије поздравио је драгог госта Његово Преосвештенство Епископа будимљанско-никшићког г. Јоаникија пригодном бесједом захваљујући му на Његовом великом труду који улаже у борби за опстанак Православља у Црној Гори, називајући га саобразном и састрадалом светим мученицима, и тога ради одликовао га је највећим одликовањем Епархије бихаћко-петровачке и рмањске орденом новомученика бихаћко-петровачких.

Владика Јоаникије зе захвалио најприје Владици Сергију, присутном народу и свештенству ове Епархије на великој подршци коју су указали Божијем народу Црне Горе, која им у ова тешка и смутна времена бива од превеликог значаја.
Послужење за вијерни народ припремљено је у манастирској порти.

Извор: Епархија бихаћко-петровачка