Прослављена слава манастира Светог Архангела Гаврила у Куманици

Поводом прославе манастирске славе, Сабора Светог Архангела Гаврила, у манастиру Куманици је у понедељак 25. и уторак 26. јула 2022. године, одржано више духовних и културних свечаности.

Прослављена слава манастира Светог Архангела Гаврила у Куманици

Прослава је почела у навечерје славе 25. јула свечаним празничним бденијем са Петохлебницом, које је служило више свештенослужитеља епархијâ Милешевске и Будимљанско-никшићке и уз учешће верног народа који се традиционално у великом броју сабира у овој светињи Српске Православне Цркве.

После бденија уследио је пригодан културно-уметнички програм у ком су своје умеће показали хор Саборног храма Христовог Васкрсења у Подгорици Свети Апостол и јеванђелист Марко, Културно-уметничко друштво Весна из Мојковца, народни гуслари, рецитатори и певачи, као и глумци позоришта из Бијелог Поља.

После програма у манастирској гостопримници приређена је трпеза љубави како би се направио мали предах и одмор уз пријатно дружење, послужење и разговоре.

Програм прославе је настављен у храму Светом тајном Јелеосвећења коју су служили свештеници и свештеномонаси уз присуство и молитвено учешће свих посетилаца манастира Куманица.

На сам дан славе, прву Божанску Литургију у храму Светог Архангела Гаврила, са почетком у 5.00 часова, служило је више свештенослужитеља а уз учешће верног народа, пристиглог са свих страна.

Свету архијерејску Литургију, са почетком у 9.00 часова, у летњој капели у централном делу манастирске порте, служили су Преосвећена господа Епископи милешевски Атанасије и будимљанско-никшићки Методије уз саслужење свештеника и свештеномонаха више Епархија Српске Православне Цркве. Својим појањем Божанску Литургију су увеличали чланови црквеног хора из Подгорице под руководством мр Људмиле Радовић.

Након заамвоне молитве уследио је молитвени опход око светог храма а потом су освештани славски дарови и пререзан славски колач. Домаћини овогодишње славе су били браћа Предраг и Ненад Тошић из Пријепоља.

Честитајући присутном верном народу велики празник, небеско-земаљски сабор, Преосвећени Епископ Атанасије је рекао: – Црква је Сабор вечни, који се никад не растаје, а данас показује своју пуноћу, ми смо га употпунили. Благодаримо Богу што нам је дао да будемо део тога сабора.

Владика је потом позвао Епископа Методија да присутном верном народу упути речи пастирске поуке, подсетивши на речи псалмопојца Давида: Нема ништа лепше од тога него када су браћа заједно, и додавши: – Зато и говоримо да смо данашњи сабор на посебан начин употпунили, јер су браћа, сва, са ових простора, заједно.

Преосвећени Епископ Методије се захвалио Епископу Атанасију на позиву да буде данас са верним народом у овој великој светињи, и продужио: – Манастир Куманица подсећа, не само својом архитектуром и крајоликом, него пре свега по благодати Божијој и чудима која овде укрепљују, исцељују и оснажују не само православни наш верни народ свеправославни, који долази овде, него и све људе који притичу и ишту помоћ и благослов Божији, благослов Небески.

– Најкарактеристичнија представа Храма Божијег јесте да је то Лађа Спасења. Када се та Лађа заљуља, услед великих бура, невоља и таласа овога света, ми онда вапимо и тражимо Христа да нам дође и да умири те природне стихије, тај мрак и ноћ кроз које пловимо у овом свету. И ми, попут Апостола у давна времена, слушамо Христа који нам говори да се не бојимо и да верујемо.

– Христос нам и данас показује да највећа достигнућа људског рода нису могућа ако се човек не загледа у Христа, не поверује и не пробије границе наших умова, ограничености, наше природе и ове земље која поставља физичке законе. Црква, сама по себи, као Лађа, где смо се сви данас овде, у Њој окупили, није сама по себи циљ ни крајња тачка до које треба да стигнемо. Она нам је само превозно средство, да нас доведе до циља, до луке и близине Христове, до Царства Небеског.

– Данас смо се овде, пре свега, окупили да докучимо по нешто од Небеске Светлости, да просветлимо своје душе, и тиме, помажући себи, помогнемо и целокупном свету и целокупној творевини која вапи за синовима Божијим, рекао је Епископ Методије, још једном захваљујући Епископу Атанасију што му је омогућио да данас буде на овом светом месту.

Епископ Атанасије се захвалио свима који су, свако на свој начин и по својим могућностима, принели данас део себе, и допринели да овај сабор буде овако величанствен, неко песмом, неко славским даровима, неко трпезом љубави, неко сузом из чистог срца и покајањем.

На предлог настојатеља манастира Куманица архимандрита Николаја, Преосвећени Епископ Атанасије је доделио Архијерејске грамате признања неколицини добротвора који су помагали и помажу да овај манастир живи и буде велика узданица и укрепљење свим људима којима је помоћ потребна а који посећују Куманицу.

Домаћини славе, браћа Тошић из Пријепоља, приредили су обилну трпезу љубави која је великом броју народа послужена у манастирској трпезарији, на телесно укрепљење али и духовну радост, све у славу Божију и у част Светог Архангела Гаврила и осталих бестелесних сила небеских, чији Сабор данас прослављамо.

Извор: Епархија милешевска