Прослављен Свети Сава, слава најстарије цркве у пивском крају

Не памти се, како кажу житељи овог дијела Пиве, када је задњи пут молитвено прослављена слава цркве Светог Саве, која се налази у селу Орах и која се сматра најстаријом светињом у пивском крају.

Прослављен Свети Сава, слава најстарије цркве у пивском крају

На празник Светог Оца нашег Саве, првог Архиспископа и просветитеља српског, у четвртак 27. јануара 2022. године, свету Литургију је служио јереј Лука Цицмил, парох пивски, уз молитвено учешће мјештана села Присојног и Осојног Ораха, Лисине и Јасена.

„Не чуди што је управо ова, најстарија светиња у Пиви, посвећена нашем Архипастиру и просветитељу Светом Сави, јер је, управо, он коријен духовности Пиве и свеколиког рода српског“, рекао је отац Лука у својој бесједи, додавши да је данас, имајући за примјер Светог Саву и друге Светитеље из нашег народа, лако знати какви Срби треба да будемо, јер нас је томе Свети Сава научио.

Међутим, навео је парох пивски, тешко је на том путу истрајати.

„Данашња „просвета“ нашу дјецу не учи о животу вјечном, као што нас је томе учио Свети Сава. Учење данашње „просвете“ је о оном пролазном и овоземаљском, па није чудно што је таквом учењу сметао Свети Сава. Због тога више нема његових икона у ђачким учионицама“, бесједио је свештеник Цицмил.

Након молитвеног сабрања, сабраном вјерном народу обратио се и Милован Голубовић, члан Црквеног одбора, који је пожелио добродошлицу новом пароху пивском и најавио наставак радова на обнови ове светиње.

У знак добродошлице, предсједник Црквеног одбора, Ненад Голубовић је оцу Луки, уручио на дар икону Светог Саве.

Храм Светог Саве у Ораху је некада био Саборна црква за Пиву, Голију, Гацко и Рудине. Претпоставља се да је грађена у периоду између 12. и 14. вијека, али је, више пута, рушена и обнављана. У периоду османске владавине црква је затрпавана под земљу како би била сачувана од рушења.

Последњих двадесетак година црквено-народни сабори у овој цркви одржавају се на празник Рођења Пресвете Богородице.