Молитвено прослављен празник Светог Саве

Светом Литургијом, резањем славског колача и освештањем жита у свим црквама и манастирима у Бијелом Пољу, 27. јануара 2022. године је молитвено прослављен празник Светог Саве.

Молитвено прослављен празник Светог Саве

У цркви Светих апостола Петра и Павла Литургију је служио протојереј-ставрофор Дарко Пејић.

Честитајући велики празник наше свете Цркве, о. Дарко је казао да је ово дан када славимо навећег Србина кога је једна Српкиња могла родити, нашег оца Светог Саву, који је био вољен од свих.

„Вољели су га краљеви, војводе, војници, ратари и просјаци. Због тога што је свима био све, био је прави образац монаха, архијереј, просвјетитељ и учитељ, неуморни Светитељ. Био је распет цијелим својим бићем, због тога што је волио Бога и волио ближњег свога. Због тога је њега Господ загрлио, а са њима загрлио и цио његов народ”, бесједио је о. Дарко, додајући да смо, нажалост, дошли до тога да Свети Сава у земљи из које потиче буде прогоњен.

Истакао је да ни данас није исправљена неправда према Светом Сави.

„Иако  ми, газећи овом земљом, пијемо са Савиних извора, идемо Савином пољем, иако се на једном од највећих врхова ове земље налази Савин кук; иако нам је све Савом освештано и омивено, и ако ишта има у нама то нам је светосавско. Нажалост, неки од нас су мислили да се Свети Сава може срушити и обурдати, а он је, заузврат, стајао и чекао. Погледајете кроз Црну Гору, Морачу, Петрову цркву, Ступове, Тројице, Савину, шта бисмо били без Светога Саве и да ли би нас, уопште, и било. Захваљујући Светом Сави и ово вријеме је родило дивне Светосавце, попут Светог Николаја Велимировића, Светог Јустина Ћелијског, а и сада, у времену ближем нама, Митрополита Амфилохија, Епископа Атанасија, стараца Тадеја и других, монаха Kалиста, Патријарха нашег дивног и великог Павла. Све је то породило Светосавље и нема нам живота, ни будућности без Светог Саве. Све остало је лаж и обнама“.

„Да будемо синови и кћери Светог Саве и да не дозволимо да нам неко негира Светосавље, јер Светосавље то смо ми, ми смо његови и бићемо такви до када будемо трајали, а даће Бог, да стојимо и постојимо у вјери отачкој, православној и  Светосављу”, казао је протојереј-ставрофор Дарко Пејић.

Послије причешћа, освештан је и преломљен славски колач и жито. Одржана је Светосавска приредба на којој су најмлађи рецитовала стихове посвећене Светом Сави. Најмлађи учесник био је трогодишњи Рајко Пејовић.

Домаћин славља је породица Александра Саше Славковића, која је приредила трпезу љубави, а домаћин за наредну славу биће Горан Јуришевић.