Пресвета Богородица Дурмиторка благосиља Жабљак и дурмиторски крај

Све вјерне Жабљака и дурмиторског краја, као и све људе добре воље, обрадовала је вијест да ће на Жабљаку ускоро почети градња саборног храма. Мјешатани су поставили дрвени крст на мјесту гдје ће се градити свети храм.

Пресвета Богородица Дурмиторка благосиља Жабљак и дурмиторски крај

Један од великих пријатеља српског народа је познати фрескописац свештеник Стаматис Склирис, неколико пута је долазио на Жабљак и био гост свештеника жабљачког протојереја Миливоја Јововића и протинице Ратке, и вјерног народа овог краја. Поред бројних фресака и храмова који је осликао широм свијета, нашао је времена у току своје посјете Црној Гори 2014. године,  да уради и неколике фреске и у храму Светог Георгија у Зминици у Шаранцима код Жабљака.

У то вријеме отац Стаматис је насликао и фреску Мајке Божје и назвао је Пресвета Богородица Дурмиторка. Ова икона Пресвете Богомајке благосиља  Жабљак и дурмиторски крај. Утоку једне од својих посјета, отац Стаматиса са својом женом Марином Жабљаку, он је у храму Преображења Господњег, служио свету литиргију са надлежним парохом протом Миливојем Јововићем. У знак свог сјећања на долазак у ову литургијску заједницу, отац Стаматис је оставио у љетопису храма запис у којем стоји:

„Бог нас је удостојио да служимо у благословену цркву Преображења са целом дивном парохијом доброг и благог оца Миливоја.

Хвала Богу и хвала свима вама који партисипују у божанску литургију Оца и Сина и Духа Светога.

Грешни јереј Стаматис са Марином
уторак 26. августа 2014. године“

Нека би Господ Исус Христос чије рођење ових дана прослављамо, молитвама Његове Пресвете Мајке, а силом и благодаћу Духа Светога, објединио све на ово велико, свето  и благословено дјело око изградње саборног храма на Жабљаку.

Пресвета Богородица Дурмиторка, нека свима буде добротворка, путеводитељка и заштитница на овом светом дјелу. Амин Боже дај.

мр Александар вујовић,
професор Цетињске богословије