Светосавска академија у Никшићу: „Да нас Свети Сава чува и храбри, да останемо верни његовом и Лазаревом завету“

У организацији Епархије будимљанско-никшићке и Црквене општине Никшић у суботу, 30. јануара 2021. уприличена је Светосавска академија, која је, због епидемиолошких мјера, реализована онлајн.
|
Свечана духовна академија, у част Светог Саве, првог српског Архиепископа и просветитеља, отворена је Тропаром, којег је, под сводовима Саборног храма Светог Василија Острошког, отпјевао хор „Светог новомученика Станка“, под диригентском палицом професорице Ленке Дурутовић.

Поздравним словом из древне светиње, катедралног манастира Епархије будимљанско-никшићке, Ђурђевих Ступова, обратио се Преосвећени Епископ и администратор Митрополије црногорско-приморске Г. Јоаникије, честитајући свештенству, монаштву, вјерном народу и свим људима добре воље велики празник наше свете Цркве.

Овај дивни празник, додао је Владика, ове године, дочекујемо у посебним околностима због епидемије, која још увијек траје, али, упркос томе, Савиндан ће бити обиљежен и прослављен, пригодним програмима у  црквеним здањима.

У тој једноставности и скромности, поручио је Његово Преосвештенство, наћи ћемо велику радост, коју ће нам Свети Сава излити са неба од Бога.

„Да Свети Сава благослови сву нашу дјецу, све наше школе као заштитник српске просвете, да благослови учитеље, наставнике, професоре, све оне који се уче и који их уче, у страху Божјем. Да дарује исцјељење многим болесницима који болују у болницама и својим домовима, да наше љекаре који се труде око болесника и све оне који о њима воде пажњу обдари сваким изобиљем, сваким божанским и земаљским добрима“, рекао је Владика Јоаникије, истичући да је Свети Сава, као атонски подвижник и свештенодјелатељ Светих Тајни Христових, надишао вријеме још за живота.

„Спојио се са божанском вјечношћу, сјединио се са Христом, а то значи да је он присутан у сваком и у овом нашем времену. Он се сјединио са нама, ушао у душу српског народа и украсио је свим божанским љепотама, загријао благодаћу Пресветог Духа Божјег да бисмо се и ми, у овим тешким временима, искушењима показали као добри вјерници, као прави Светосавци и наследници његових завештања, да чувамо своју свету православну вјеру, да је унапређујемо, да љубимо своје светиње, да их украшавамо и обнављамо, да љубимо једни друге, да будемо, увијек, спремни опростити и тражити опроштај, да се, увијек, можемо измирити са својим ближњима“, навео је Преосвећени Епископ Јоаникије.

Овогодишњи бесједник, према најави организатора, требао је да буде Емир Немања Кустурица, али је он, нажалост, из здравствених разлога био спријечен да се укључи у академију. Овом приликом прочитан је његов допис, којим обавјештава о спријечености да учествује у свечаности у Никшићу.

„Преосвећени Владико, чесни оци, браћо и сестре, здравствени разлози су ме, нажалост, спријечили да вам се обратим и заједно са вама прославим Савиндан. Молим вас да ме првом следећом приликом поново позовете. Тада ћу, свакако, лично доћи да бих вам показао колико волим Никшић, Стару Херцеговину, Црну Гору и свој српски народ. Срећан нам и благословен Савиндан! Да нас Свети Сава чува и храбри да останемо верни његовом и Лазаревом завету“, поручио је у свом допису прослављени режисер.

У културно-духовном програму учествовали су: народни гуслар Бошко Вујачић, који се укључио из Храма Светог Саве на Врачару пјесмом о Светом Сави, хор Светог новомученика Станка, изводећи „Величаније Светом Сави“ и „Коледо“, са композицијом „У далеком Дренопољу“ (арија Данице) Дионизија де Сарна наступила је оперска пјевачица Тијана Блечић Перовић уз клавирску пратњу Гордане Милатовић, хор „Преподобне мати Ангелине“, којим руководи професорица Ана Бојић извео је пјесме „Ksenitia tou Erota“, „Добро вече Теби“, а подмладак истог хора композиције „Свети Сава“ и „Радосна пјесма“, изворну српску пјесму „Месечина“ отпјевала је Тијана Вучетић. Програм Светосавске академије, који је водила Кристина Јоцовић, завршен је Химном Светом Сави.