Епископ Јоаникије на Бадњи дан служио Литургију у никшићком Саборном храму (ВИДЕО)

Његово Птреосвештенство Епископ будимљанско-никшићки и администратор Митрополије црногорско-приморске Г. Јоаникије служио је на Бадњи дан, 6. јануара 2021. Свету Архијерејску Литургију у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу.

Епископ Јоаникије на Бадњи дан служио Литургију у никшићком Саборном храму

Вјерном народу, међу којима је био и премијер Црне Горе г.-дин Здравко Кривокапић са сарадницима, ријечима архипастирске бесједе обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије.

Он је подсјетио да се, у древној повијести, помиње звијезда која иде са Истока према Витлејему и која назначава рођење Христово, а за њом су ишли источни мураци, који су са даровима кренули да се поклоне Богомладенцу Христу, јер су чули да се испуњава древно пророштво.

„Видимо пастире у пољу поред Витлејема како их обавјештава анђео Господњи да се родио Спаситељ свијета, а они остављају своја стада, иду да се поклоне и налазе Богомладенца Христа, рођеног од Пресвете Дјеве Богородице у пећини витлејемској, гдје су пастири затварали своја стада. Имамо осјећај да се цијела творевина окренула заједно са анђелима небеским да прослави Христово рођење, сва је у трепету, у ишчекивању, у радости“, навео је Владика.

Радост која је тада обузела душу Пресвете Богородице и Праведног Јосифа, пастира витлејемских, источних мудраца, прелила се, по Владикиним ријечима, у овај свијет.

„Витлејемска пећина, мрачна и тамна, смрдљива, она је због рођења Христовог постала славнија од било које царске палате овога свијета. Из ње је засијала свјетлост овоме свијету, а то што се Христос Спаситељ свијета родио у мрачној пећини, у штали, и био положен у сточне јасле на слами, показује дубину Његовог смирења, показује да је Он Онај Који долази да узме наше гријехе и да ће Он добровољно узићи на Голготу да излије своју живоносну крв за опроштење наших грехова, за обновљење нашег бића и нашег заједништва, да нас приведе ка Богу и Оцу, да нас врати у своје царско, божанско достојанство, да нас усинови Богу и Оцу, да постанемо синови и кћери Оца нашег небеског, да нас обасја својом свјетлошћу“, бесједио је Његово Преосвештенство.

Поручио је да оно што је било некада и ми доживљавамо сада, додавши да Божја благодат дјелује неспрестано, а тајна рођења Христовог нам се открива увијек,  нарочито у вријеме божићних празника.

„Како вријеме пролази све више нас освјежава, нас потомство Адамово, Божја благодат и све више се удубљујемо у тајну Његовог оваплоћења, Његовог домостроја спасења. Увијек осјећамо новину Божје милости и Божје благодати, јер Богомладенац Христос донио нам је ту божанску новину да нас тим новинама обнови, да нас обједини, да нам излије опроштај грехова, да нас сједини у љубави и ојача наше заједништво“.

„То заједништво потврђујемо и у овим тешким временима. Имамо много тешкоћа, није ова епидемија једина тешкоћа, али јесте опасна. Ми хришћани не посустајемо и не дозвољавамо да нам епидемија блокира вјеру и живот“, казао је Епископ Јоаникије.

Оцијенио је да су врло опасне посљедице епидемиолошких мјера о чему, сматра Владика, свакако, треба говорити.

„Мјере су потребне, али и о томе које су посљедице мјера које се прописују по цијелом свијету. Колико је људи усамљених остало заборављено од свих, колико је родитеља који мјесецима нијесу видјели своју дјецу? Такав нам је живот. За Божић је свака хришћанска породица гледала да буде заједно, што није случајно, јер, Богомладенац Христос се усељава у сваки дом, у сваку породицу, нарочито, гдје је пуно дјеце. Дјеца су слика и прилика Богомладенца Христа“.

„Ми у Црној Гори имамо велику традицију свенародног славља прослављања Божића. Сјећамо се Бадње вечери у вријеме Владике Данила и Бадње вечери у вријеме Јанка Вукотића на Мојковцу, гдје је наш народ у оба та историјска догађаја узишао на голготу своју да одбрани своју вјеру, част, достојанство и своју отаџбину“, указао је Епископ будимљанско-никшићки.

Ми, додао је Владика, настављамо да славимо Божић, сјећајући се свих јеванђељских догађаја, који имају вјечни значај, смисао и дејство. Сваки пут, изнова, се удубљујемо у тајну рођења Христовог, која нас, нагласио је он, изнова обнавља, обнавља наша срца, наша осјећања, преиспуњује радошћу наше душе.

„Та радост нас обухвата све, нарочито породице и домове, пријатеље и кумове и да не заборавимо наш дивни народни обичај уочи Божића, ако смо с неким имали неку заваду, пожурили би да се с њим измиримо. Да не будемо ни са ким у завади, да нас ружна ријеч не оскрнави и не удаљи од тајне празника и једне од других“, поучавао је Владика Јоаникије, поручивши:

„Да се измиримо, да се загрлимо, да се мирбожамо, да се цјеливамо у измирењу, у љубави и тако добијамо снагу да носимо свој крст, да идемо напријед, да се ничега у овом свијету не бојимо осим гријеха. Нека буде празник Рођења Христовог свима на радост, на измирење, на весеље, на оздрављење, на исцјељење, на охрабрење, да идемо путем Божјим, да љубимо једни друге, да творимо добро и ширимо љубав у овом свијету“.