Епископ Атанасије прославио имендан

У недељу 31. јануара 2021. године, на дан молитвеног прослављања  дивног угодника Божијег – Светог Атанасија Великог, Његово Преосвештенство Епископ милешевски г. Атанасије прославио је свој имендан.

Епископ Атанасије прославио имендан

Тим поводом, Епископ Атанасије је са својим братом у Христу и саслужитељем, Преосвећеним Епископом будимљанско-никшићким г. Јоаникијем у Светотројичком манастиру код Пљеваља служио Божанску Литургију уз саслужење протосинђела Зосиме, протојереја Николе Перковића, јереја Мишела Мемишевића и ђакона Ивана Савића.

Осим обележавања имендана Епископа Атанасија, Светотројичка пљеваљска обитељ је доживела и додатну духовну радост јер је Преосвећени Епископ Атанасије овом приликом поставио новог настојатеља ове обитељи, протосинђела Зосиму, рукопроизвевши га у чин игумана.

Пригодном беседом обратио се Преосвећени Епископ Јоаникије који је најпре честитао Епископу Атанасију дан његовог небеског заступника: – Користим ову прилику да посебно честитам имендан нашем драгом владики Атанасију. Он данас прославља Светога Атанасија Александријскога као свога небескога заступника који је много пострадао за име Божије, за Цркву Божију, али његово страдање од јеретика, од оних који су погрешно учили о Јеванђељу Божијем, његово страдање је утврђивало Цркву и показало прави пут свима. Свети Атанасије је заиста велики пример свима нама како треба веру држати, како је сведочити, како проповедати, а нарочито је он пример кроз векове био свим Архијерејима и свим свештенослужитељима.

– У данашњем прочитаном одељку из Јеванђеља чули смо реч Божију упућену пре свега свештенослужитељима: Тако да се светли светлост ваша пред људима, да виде ваша добра дела и да прославе Оца нашега који је на Небесима. Та светлост је светлост Свете Вере Православне коју свештенослужитељи требају да сведоче пре свега својим животом. У овој речи Божијој се не каже да чују вашу реч него да виде ваша добра дела, ваш свети и честити живот по Богу. Наравно, ту заповест Господ не би дао да није обезбедио сву Божију милост и благодат која крепи свештенослужитеље Олтара Божијега. Јер, ниједну заповест Он није дао а да није дао могућност и све силе човеку да испуњава те спасоносне заповести Јеванђељске.

– Ова светиња у којој се налазимо је сведок да су наши преци знали да чувају веру, и не само да чувају веру него и да стварају и да подижу и украшавају светиње и у најтежим временима. Овај манастир је био светионик и светлио је нашем народу те је очувао веру. А то значи да су и монаси и свештенослужитељи у овој светињи живели светим животом. Јер све ово што видимо и што је везано за ову светињу, што је вредно помена, све је дело Духа Светога и труда светих монаха ове свете обитељи и зато је овде вера тако дубоко срасла са бићем нашег народа, истакао је Епископ Јоаникије.

Заједничарење је настављено за трпезом љубави коју је у манастирској трпезарији уприличио новопостављени Светотројички игуман, отац Зосима са својим братством.

Извор: Епархија милешевска