Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уприличио је, поводом најрадоснијег хришћанског празника – Рождества Христовог, традиционални Божићни пријем у катедралном манастиру Епархије будимљанско-никшићке – Ђурђевим Ступовима.

Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Пријему, који се традиционално организује на празник Сабора Пресвете Богородице, присуствовале су бројне званице из јавног и привредног живота сјеверних црногорских општина са простора Епархије, међу којима и г.дин Вука Голубовић, предсједник општине Беране, сарадници наше Свете Цркве, те чланови Црквених општина Беране, Андријевица, Бијело Поље и други гости.

Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

Преосвећени Епископ Јоаникије, у свом пригодном слову, честитао је сабранима најљепши, најсвечанији празник Рођења Исуса Христа, који је, и ове године,прослављен у празничној атмосфери широм Епархије будимљанско-никшићке. Вечерашњим сабрањем, казао је Владика, настављамо да прослављамо овај велики празник и ту радост продужујемо у данима који слиједе.

"Тако и приличи овом празнику, јер је Господ Исус Христос, по благовољењу Бога Оца и силаском Светог Духа, зачет у утроби Пресвете Дјеве ради нас и ради нашег спасења дошао, родио се у пећини витлејемској, из витлејемске пећине, из јасала, гдје је Господ Исус Христос положен, засијала је свјетлост цијелом свијету. Донио је радост небу и земљи, анђели небески прославили су Његово рођење, цареви земаљски, пастири, али је, нажалост,било појединих људи који су ковали своје планове, као онај безбожни Ирод и многи Ироди кроз историју. То је слика искушења кроз која пролази Црква у овом свијету, али њен брод и даље плови, јер тај брод не води човјек, него га води сам Господ Исус Христос, глава Цркве“.

"Ми, који смо добили пуномоћство да служимо Господу, морамо да будемо увијек будни, да се трудимо да будемо добри крмароши на том броду, да будемо добри саслужитељи Пастироначалнику, великом Архијереју Господу Исусу Христу. Сви смо у ту службу призвани, зависи само са ког мјеста, али се сви укључујемо као хришћани, имамо одговорност за Цркву, за спасење своје и наших ближњих. Кријепи нас снага коју је Господ донио с неба, Он је донио онај огањ духовни и рекао да је донио тај огањ и тај мач духовни да одвоји лаж од истине, да тај огањ захвати наша срца, да просвијетли наше мисли, наше умове, да обнови заједништво, да обнови нашу природу својом благодаћу, својом милошћу и својом свјетлошћу да нас све обрадује“, рекао је Његово Преосвештенство.

Он је подсјетио да је Епархија будимљанско-никшићка током 2013. године прославила веома значајне јубилеје, какав је осамстогодишњица манастира Ђурђеви Ступови. У оквиру те прославе организован је низ свечаности, којима су присуствовали бројни гости, истакнути јавни радници, уз свесрдно учешће вјерног народа ове Епархије. Дивна свечаност, према ријечима Владике Јоаникија, уприличена је и поводом освештања цркве Светог Евстатија у Трепчи, а настављени су и радови на изградњи Саборног храма Светог Симеона Мироточивог у Беранама.

Божићни пријем у манастиру Ђурђеви Ступови

"Ако Бог да, на прољеће ћемо наставити радове и надамо се да ће Бог дати снаге, да ће Бог дати слоге. У то се увијек надамо и за то се Богу молимо - да се објединимо око онога што је добро, што треба да чинимо за народну слогу, да буде боље нашем народу, нашој дјеци, да сетрудимо да радимо за будућност, јер нам је то дужност и прилика. Али, за то нам увијек треба што више слоге, међусобне љубави, праштања, разумијевања. На то нас призива овај празник, на љубав братску.“

"Хвала вам на вашој љубави, вашој доброти, вашој усрдности, пожртвованости за светиње, јер, много тога се учинило овдје у Беранама и у другим крајевима захваљујући, понајвише труду нашег народа. Све то што се радило из душе је народа и зато има успјеха. Даће Бог да то у будуће буде на корист нашем народу. Хвала вам што сте дошли, нека вас Бог све обрадује Својим рођењем, нека божићна радост уђе у душе људске, у све ваше домове и нека Господ излије Своју велику милост, Своју велику благодат и благослов на цио народ, на цијелу васељену, на све народе земаљске. Да нас Господ просвијетли, учини бољим, учини својим искреним служитељима, да бисмо, на такав начин, послужили нашем спасењу и спасењу наших ближњих. Мир Божији Христос се роди!“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки.

Владика је са присутним гостима остао у дужем, срдачном разговору.