У суботу, 4. јуна свечано и молитвено је прослављен празник Светог краља Јована Владимира, небеског покровитеља града Бара. Света Архијерејска Литургија служена је на остацима храма на Пречистој крајинској у Остросу, а у послијеподневним сатима, у славу Светог Јована Владимира, улицама овог града прошла је свечана Литија, коју су предводили Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије и Преосвећена Господа Епископи: будимљанско-никшићки Јоаникије, рашко-призренски Теодосије и нишки (досадашњи Епископ диоклијски) Јован.
У току празничне свенародне Литије сабранима се обратио Преосвећени владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије, честитајући празник Светог српског краља Јована Владимира.
“Прослављањем овог празника најприје на темељима старе светиње Пречисте крајинске, темељима његове задужбине, а сада и овом свештеном Литијом, ми изображавамо ону славу коју је задобио Свети Јован Владимир на Небесима. Те славе га је удостојио Господ због његове пламене вјере у Пресвету животворну и нераздјељиву Тројицу, Оца и Сина и Светог Духа, због његове вјере у оваплоћење Христово, у очовјечење Бога Логоса Спаситеља нашег и због милости Пресвете Богородице, којој се молио овдје у овом њеном Светом храму. Ево овдје храма, из 6. је вијека у коме се Богу молио и у вјери узрастао Свети краљ Јован Владимир. И овај темељ, који нас везује за проповијед Светих апостола и темељи храма Пречисте крајинске, које је утемељио Свети Јован Владимир, то су они темељи на којима и ми стојимо, из којих се духовно обнављамо“, казао је Његово Преосвештенство.
Према његовим ријечима, Свети Јован Владимир, као Божији човјек и побожан владар, потрудио се да свој народ сабере и научи га вјери, да прослави име Божије и да се име Божије прослави у његовом народу, да подигне светиње, не само Пречисту крајинску, него вјероватно и цркву Пресвете и живоносне Тројице на планини Румији коју вјерни народ и данас походи сваке године, носећи крст Светог Јована Владимира.
“Тако се и ми духовно успињемо и просвећујемо оном вјером, коју је у срцу своме носио Свети Јован Владимир, вјером коју је он прославио својим дјелима од непролазне вриједности. Све што је радио Бог му је помагао, јер је носио Христа распетог и васкрслог у срцу своме. Заиста је био Богоносац и Христоносац и саобразио се своме Спаситељу до највеће мјере, што је на крају потврдио и својом мученичком крвљу. На тој његовој жртви и на његовом дјелу саздано је све оно најљепше у старој Зети, а све оне светиње које су касније настајале, којима је коријен Пречиста крајинска, подизане су у славу Божију, а по замисли и боголикој визији Светог Јована Владимира, тако да је Зета земља засијала многим светињама и светитељима, као што сијају звијезде на небесима“, истакао је Преосвећени владика Јоаникије.
На крају свечане Литије окупљене је поздравио и Архиепископ цетињски Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије.
“Настависмо, драга браћо и сестре, свештени ход који траје вјековима, ход који није започео данас, него траје од кад зна за себе људски род и од када на земљи има оних који између путева и распућа бирају Божији пут, пут истине Божије, свештени ход за живим Богом у искању Његове мудрости, доброте, истине и Његовог вјечног живота. Оваквим ходом су ходили изабрани Божији народи земље египатске, ходећи кроз пустињу египатску, оваквим ходом је ходио заручник Јосиф и Пресвета Дјева са младенцем Исусом из Назарета, оваквим ходом су ходили Његови Свети ученици обасјани истином Његовог Светог васкрсења, кренувши са горе Сиона и испуњени Духом Светим ходили су по свим земаљским крајевима Бога проповиједајући и испуњавајући Христову заповијест да проповиједају Његово Јеванђеље свим земаљским народима“, рекао је Високопреосвећени Митрополит Амфилохије, додајући:
“Ево и ми данас настављамо тај свештени ход у овом светом граду Бару, кроз који су ходиле свете ноге Светог Јована Владимира и многи други Свети Божији људи послије њега. Прошли смо преко темеља храма Пресвете Богородице, древног храма још из апостолских времена. Служили смо данас на Пречистој крајинској и гледали одавде и са Пречисте крајинске ону бијелу лабудицу, цркву посвећену Пресветој Тројици на Светој планини Румији, која је путоказ и нама, и свим људима и земаљским народима према Небу, према вјечности, вјечној тајни Божије љубави. Ходећи данас овим светим ходом кроз овај град, заједно са нашом браћом Архијерејима и са свештенством и вама, призвали смо Божији благослов на сваку стопу овог града, на сваки дом, сваку породицу, свако мјесто, помолили се Господу да обрадује Његовом радошћу све тужне, подари здравље и спасење свима који имају неку невољу тјелесну и душевну, да подари сваки напредак сиромашнима и сваког човјека, који прође кроз овај град, да испуни својим изобиљем, својим даром и научи и њега и све који живе у овом граду да ходе тим јединим правим, истинским путем – путем Богочовјека, јер нема другог, већег и савршенијег Божијег пута од овог пута којим смо данас ходили и којим ходимо као Хришћани“.
“Наш ход улива се и у овај нови Свети храм Светог Јована Владимира зетског краља мученика. Сабирајући се око њега и око његовог часног крста, молимо се Господу да овај храм буде завршен и украшен, да се у њему огледа Небеска љепота и да се преко њега и ми испуњавамо том Божијом љепотом и узрастамо у мјеру раста висине Христове, у царство небеско“, закључио је Његово Високопреосвештенство Архиепископ цетињски Г. Амфилохије.