Прослављена храмовна слава цркве Светог Георгија на Требјеси

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је у суботу 11. маја 2013, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Великомученика Георгија на Требјеси код Никшића.

Преосвећеном Епископу су саслуживали отац Доситеј, сабрат манастира Хиландара, протојереј Велимир Јововић, надлежни парох, јереј Миодраг Тодоровић, старјешина Саборне цркве и ђакон др Никола Маројевић.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Георгија на Требјеси

Након светог богослужења, у којем су сабрани вјерници у великом броју приступили Светој тајни причешћа, уприличена је братска трпеза љубави у Требјешкој пећини. Храмовна слава цркве Светог Георгија на Требјеси, коју су обновили потомци Старих Требјешана прослављена је резањем славског колача.
Сабрању се пригодним словом, честитајући славу Светог Великомученика Георгија Побједоносца, обратио Владика будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

“Братство Требјешани, Никшино племе, знамо славе Светог Луку али су имали разлог да подигну цркву Светом Георгију, јер су племе које је крвљу свједочило своју вјеру, свједочило, посвједочило и сачувало. Никшино племе је уписано и у историју манастира Мораче и манастира Светог Луке у Никшићкој Жупи, а да није тога била би довољна и ова два храма овдје, један, хвала Богу, подигнут, а други у рушевинама, ти храмови имају своју историју, ти храмови су свети. Окупљамо се овдје за Светог Георгија и у другим приликама, а онај доњи храм, који је порушен окупља нас, ево, неколико година на празник Успенија Пресвете Богородице, јер се говори да је стара црква Требјешана била посвећена Богородици“.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Георгија на Требјеси

“И није мало ту историје, памћења, предања, све то треба чувати, на све то се треба подсјетити. Треба да се припремамо, ако Бог да, да и ону порушену цркву обновимо, на такав начин обновићемо наше памћење, наше сјећање, обновићемо спомен на наше претке, који су велико завјештање оставили у мучним временима турског ропства, јер су вјеру чували, образ чували, част чували, језик сачували, све оно што је најскупље и најдрагоцјеније, драга браћо и сестре. У свему томе био им је, очигледно, углед и Свети Апостол Лука, а нарочито Свети Великомученик Георгије Побједоносац, који је био војник Цара небеског и за Христа своју крв пролио, а колико је Никшино племе пролило крви за Крст часни и слободу златну одавде па до Жупе Никшићке, Роваца и даље, по свим српским земљама гдје их је Бог био посијао и расијао, све до Тополе и до Крајина, то само Бог зна“, казао је својој бесједи Преосвећени владика Јоаникије.

Вјерни народ поздравио је и надлежни парох протојереј Велимир Јововић.

“Окупио нас је Свети Георгије у ове његове дане, а око Васкрсења Христовог, најузвишенијег, највећег празника. Помолисмо се њему за здравље, напредак и радост нас и свих наших. Помолисмо се и за браћу нашу на Косову и Метохији, јер вазда је на Косову и Метохији било тешко, а данас је, чини ми се, понајтеже. Ту нашу браћу и сестре треба увијек да носимо у срцу свом, јер сви смо, у ствари, са Косова и Метохије“.

Прослављена храмовна слава цркве Светог Георгија на Требјеси

“Користим се приликом да захвалим оцу нашем духовном Епископу Јоаникију, који је и поред превеликих својих обавеза нашао времена и дошао да буде са нама. Од срца му хвала и нека му Господ Бог и Свети Георгије намире у духовном и тјелесном здрављу и напретку. Неизмјерно хвала и госту Епархије будимљанско-никшићке и Црквене општине Никшић, уваженом брату нашем, оцу Доситеју, сабрату манастира Хиландара, што је и он данас био овдје с нама да се заједно Богу помолимо. Замолићемо га да се он, тамо гдје је срце нашег народа у манастиру Хиландар и гдје је велика светиња Пресвете Богородице Тројеручице, чудотворне иконе, моли Богу за нас на оном светом и узвишеном мјесту нашег народа и уопште православља“, поручио је свештеник Јововић.

Владика Јоаникије и надлежни парох захвалили су потомцима старих Требјешана на организовању славске трпезе. Сви они заједно били су домаћини братске трпезе љубави, а само један од њих носи звање домаћина. Ове године је то био Милош-Мина Требјешанин.