Ријечи добродошлице Митрополита Јоаникија

Ријечи добродошлице Његовог високопреосвештенства Архиепископа цетињског Митрополита црногорско-приморског г. Јоаникија упућене Његовој светости Патријарху српском г. Порфирију, 27. септембра 2024. године у Бијелој

Ријечи добродошлице Митрополита Јоаникија

Благословен који долази у име Господње! Ваша светости, добро дошли у Бијелу! Добро дошли у Боку которску! Добро дошли свом народу вјерном и оданом, који Вас са радошћу дочекује овдје, а поводом дивног јубилеја Цркве Пресвете Богородице у Бијелој. Наиме, прошло је више од хиљаду година од кад је та стара светиња утемељена и служила цијело вријеме народу Божјем, а прије двјеста година Бијељани су њу проширили и обновили. Прослављамо, дакле, истовремено и хиљадугодишњицу и двјестагодишњицу тог знаменитог храма.

Ваша светости, Ви нам долазите на Крстовдан и Ваша је служба у знаку Крста Господњега. Ваша служба је служба помирења, Ваша служба је апостолска служба, Ваша служба је христолика служба. И тако је Бог устројио да баш на овај јубилеј нам дођете, да га свечано прославимо, али исто тако, Ваша светости, и да положите нови почетак, да освештате ово крсно знамење око кога ћемо, ако Бог да и са вашим благословом, подићи нови Саборни храм Бијеле, посвећен Сретењу Господњем. Увјерени смо, Ваша светости, да ће Ваш благослов да се врло брзо оствари, јер Ви нам дајете снагу. Ви нас обједињујете, надахњујете и укрепљујете Вашом светом службом и Вашом апостолском ријечју и благословима, које нам доносите. Добро нам дошли и молимо Вас да благословите овај народ који ће градити, ако Бог да, сложно и јединствено овај нови и велелепни Саборни храм. Даће Бог!

Извор: Митрополја црногорско-приморска