Приводе се крају радови на изградњи цркве Светог Архангела Михаила у Јасеновом Пољу код Никшића. Крајем јуна освештано је и постављено звоно на овом Светом храму, чији је један од највећих приложника прослављени српски тенисер Новак Ђоковић.
Освећење звона у суботу 25. јуна обавио је надлежни парох протојереј Драган Крушић, који се вјерном народу, сабраном у том свечаном чину, обратио ријечима пригодне бесједе. Он је говорио о значењу које у животу православних вјерника имају крст и звоно, Божија знамења, која штите од злих и нечастивих сила и побуђују вјерни народ на молитву.
“Недавно смо били обрадовани дивним и великим знамењем којим нас је Бог обрадовао, јер смо на овом Светом храму осветили Часни и животворни крст Господњи који ће да сија на овој дивној куполи, а данас, с Божијом помоћу и благодаћу Светог и животворног Духа Божијег, освештасмо ово звоно које ће се убудуће оглашавати са звоника храма. Глас звона је анђелски глас, који позива вјерне на службу Божију. Тај свети звук их побуђује на молитву Господу, побуђује их да долазе у Свети храм и да живе по Богу и Божијем закону, по Светим Христовим заповијестима које су начело нашег духовног и хришћанског живота“, рекао је свештеник Крушић.
Он је додао да је велики Божији благослов за ово мјесто да послије толико година и вјекова дочека да чује звук звона.
“Часни крст и звоно су два најважнија знамења на Светом храму. Часни крст да штити од злих и нечастивих сила, а звоно да позива на молитву Господу и да, како кажемо у Светим молитвама, отклања ваздушне непогоде: вјетрове, муње и громове од овог мјеста. Кад смо дочекали овај дан да се чује анђелски звук звона, то је као да смо скоро сасвим завршили овај Свети храм. Нека буде срећно и благословено данашње освештање, које нам улива наду да ће, с Божијом помоћи, црква у Јасеновом Пољу ускоро бити завршена. Има још да се ради, али, Богу хвала, доста је за кратко вријеме урађено“, истакао је о. Драган.
Темељи првог православног храма у Јасеновом Пољу освештани су у августу 2007. године. Освећење је обавио Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије са свештенством, а у присуству житеља овог краја, који су покренули иницијативу о изградњи светиње. Активности су интензивиране прошле године, када су обезбијеђена значајнија материјална средства за наставак радова, у чему је учествовао велики број оних који су поријеклом одавде, а сада живе у другим срединама, као и они који нијесу из Јасеновог Поља, али име Господње носе у свом срцу.
“Са радошћу могу да кажем да су у међувремену, прилозима и саборношћу, прије свега, дијела мјештана села и људи добре воље обезбијеђена неопходна финансијска и материјална средства. Истакао бих да су за наставак радова најзначајнија три велика приложника, без чије помоћи црква Светог Архангела Михаила не би, вјероватно, још увијек добила овај лијеп изглед какав полако поприма. За наше услове, заиста значајан износ новца приложио је наш прослављени тенисер Новак Ђоковић, сада већ први рекет свијета. Његова породица је поријеклом из Јасеновог Поља, они су моји рођаци и захваљујући Новаку ми ћемо, ако Бог да, градњу наше светиње моћи да приведемо крају“, напомиње Петар Ђоковић, предсједник Одбора за изградњу цркве.
Према Ђоковићевим ријечима још један познати спортиста својим прилогом учествује у саборној градњи храма у Јасеновом Пољу. Ријеч је о прослављеном фудбалеру, репрезентативцу некадашње Југославије, који је у међувремену престао да се бави фудбалом, а како није желио да се открива његове име ова његова жеља је и испоштована. Великим прилогом цркву у Јасеновом Пољу, наглашава Петар Ђоковић, даривала је и породица пок. Шоба Тодоровића, који привремено бораве у Швајцарској, док је земљу за градњу Цркви поклонио Љубисав-Беган Ђоковић.
Храм Светог Архангела Михаила гради се према архитектонском рјешењу арх. Пера Тодоровића. Храмовно здање визуелно је интересантно по куполи, која није уобичајена у црквеном градитељству на овим подручјима. У градњи која је извођена по свим савременим стандардима коришћени су, истиче Петар Ђоковић, провјерени материјали. Као добри топлински изолатори они ће моћи да издрже ниске спољашње температуре и до -30, а да температура у унутрашњости храма никада не падне испод нуле. Одбор је планирао да се у догледној будућности унутрашњост цркве фрескопише, али је сада неопходније опремање храма иконостасом, иконама и предметима за богослужбену употребу. И уређење дворишта храма представља такође захтјеван посао. У плану је да се уради традиционално црногорско гувно, гдје би се организовале пригодне свечаности, попут књижевних сусрета, црквених бесједа и гусларских вечери.