Митрополит Антоније (Паканич): Како се понашати у време антицрквене информативне политике

Хришћанин у свакој ситуацији и на сваком месту остаје хришћанин и испуњава заповести Господње.

Митрополит Антоније (Паканич)

За почетак, треба прихватити да ће било која наша реч, било која изјава бити искривљена од стране нападача, и у сваком случају употребљена против нас.

То значи да треба пажљиво одмеравати све што је речено, да, како каже апостол Павле, „ уклонимо повод онима који траже повода“ (2. Кор 11,12).

Међутим,  из овога не следи да се морамо потчинити духу овога света. Стога, без обзира на све, морате пре свега остати свој.

Нема потребе да се правдамо пред онима који прогоне Цркву, да им се додворавамо, да покушавамо да прођемо као „своје“. Ово никада не доноси никакву корист: нећемо постати „своjи“ и изгубићемо себе.

Важно је схватити да наша Црква није «злочиначка», наша вера није таква, па немамо због чега да се правдамо. Знамо да права слика Цркве не одговара лажној карикатури коју стварају антицрквени медији. И зато се морамо кајати само за своје личне грехе пред Господом, а не за измишљене „злочине“.

Неопходно је  да говоримо достојанствено и без стида, јер представљамо истинску Цркву Христову и милионе верника, а не неку маргиналну политичку или друштвену групу, како то виде људи далеко од Цркве.

Међутим, у исто време, упркос њиховом  непријатељском расположењу  које се исказује према нама и упркос  свима неправедним оптужбама, не треба да одговарамо раздражљивошћу и агресивношћу. На крају крајева, то од нас желе  постићи не само наши мрзитељи, већ и сам непријатељ људског рода. Ово није наш начин понашања.

Такође, када се јавно говори, важно је не изгубити пијетет, јер је Црква велика светиња, како што учи апостол Петар: „Будите свагда спремни са кротошћу и страхом на одговор свакоме који тражи од вас разлог ваше наде“ (1 Петр. 3,15).

Истина Христова је с нама и она је наша главна нада.

Митрополит бориспољски и броварски Антоније (Паканич),

управник послова УПЦ