У цркви Св. Апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу је 10. октобра свечано обиљежен завршетак обнове јужног звоника, у којем је поред вјерног народа, свештенства и монаштва, Његовог преосвештенства Епископабудимљанско-никшићког Г. Јоаникија учествовао и шеф Делегације Европске Уније у Црној Гори Митја Дробнич.
На конференцији за новинаре, уприличеној тим поводом уз епископа Г. Јоаникија и Дробнича говорили су: представник заједничког техничког секретаријата за програм прекограничне сарадње Горан Пребирачевић, декан Економског факултета Миливоје Радовић, директор туристичке организације Златибор Арсен Ђурић, и предсједник Црквене општине Бијело Поље Ранко Дамјановић. Обиљежавању завршетка радова јужног звоника су присуствовали и предсједник Општине Александар Журић и посланик у Скупштини Црне Горе Радован Обрадовић са сарадницима.
Пројекат спроводи Епархија будимљанско-никшићка, ТО Златибор са ТО Плужине као регионалним партнером. Пројектне активности укључују обнову цркве Св. Апостола Петра и Павла из 12. вијека, у којој је настао најпознатији спис словенског југа – Мирослављево јеванђеље, као и образовна путовања туристичких посленика на Златибор и друге активности.
Укупна вриједност пројекта је 468,104.89 евра, од чега је Европска Унија уложила 387,133.02 евра, док су партнери у пројекту учествовали са по 80,971 евро. Буџет акције у Црној Гори је 249, 588 евра од чега је 209, 653 допринос ЕУ.
Дробнич је казао да је главни циљ програма допринос у постизању хармонизованог и уравнотеженог економског развоја. "Радећи заједно сусједне земље поново успостављају социјалне, културне и трговинске везе између локалних заједница дуж граница, што је суштина идеје европских интеграција“, истакао је он.
Он је појаснио да је, од укупно 16 пројеката који су спроведени у Црној Гори у протекле 3 године, 11 реализовано у Бијелом Пољу и додао да је ЕК у Црној Гори поносна што је имала могућност да подржи очување културног насљеђа и помогне развоју прекограничног туризма.
Његово преосвештенство Епископбудимљанско-никшићки Г. Јоаникије је казао да је ова древна светиња, задужбина великог кнеза Хумског Мирослава из 12. вијека, својом свјетлошћу и културном знаменитошћу, изнова привукла пажњу великог броја институција, научника, добротвора и вјерујућег народа.
"Обновом јужног звоника, порушеног у 17. вијеку, и враћањем првобитног изгледа сјеверној кули звоника, посјетили смо се на славну али и мученичку историју храма који је одавно закорачио у 9. стољеће постојања“, бесједио је епископ Г. Јоаникије.
Иначе ово је први пројекат који имплементира нека вјерска заједница са сједиштем у Црној Гори – Епархија Српске Православне цркве, који финансира Европска Унија.