МИРОНОСИЦЕ ПРВИ СВЈЕДОЦИ ВАСКРСЕЊА

Ево жена већих од Еве. Док је Ева била у рају са свим благодатима које је сам Господ дао човјеку, она се одрекла Господа, погазила закон Божији, бесједио је протојереј Дарко Пејић у недјељу Мироносица, послије свете литургије у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу.

“Ево жена Мироносица како хитају гробу Господњем, иако су се разбјежали сви, и апостоли, они најоданији, они који су се клели да се неће одрећи. Свети Апостол Петар каже: Господе, ако се и сви одрекну, ја те се нећу одрећи, а три пута га се одрекао. А оне, Мироносице, биле су цијело вријеме под крстом. И цијело су вријеме биле у близини, и кад је скидано тијело Христово са крста, оне су гледале. По обичају јеврејског народа тијело у гроб су полагали само мушкарци. То су радили тако што тијело обавију платном и натапају мирисима. Али су оне толико вољеле Господа свога да су стајале на извјесној удаљености, али су посматрале и видјеле гроб. И ујутру, прије сунца, како свједоче сви Јеванђелисти потрчале, а можда и више пута долазиле до гроба. Купиле сускупоцјене мирисе да макар сјутрадан помажу тијело учитеља и Господа свог. И успут док су ишле, размишљале су “ко ће нам одвалити камен са гроба“. Међутим, када су дошле, видјеше камен одваљен,и младића у бијелој одјећи гдје сједи са десне стране. Страшно су се препале, јер видјеше да је гроб празан, јер нема тијела учитеља и Господа. Анђео им каже “не бојте се, Исуса Назарећанина Господа распетог тражите, није овдје, устаде“.

МИРОНОСИЦЕ ПРВИ СВЈЕДОЦИ ВАСКРСЕЊА

“Браћо и сестре, овај догађај са женама Мироносницама,био је најприје њима на утјеху. И оне су најприје обавијештене о васкрсењу Христовом, али и свима нама. Господ, свемудри, свеправедни, није хтио да остави ни једну сумњу ни том народу ни покољењима која ће послије доћи. Знате колико је било смутње у јеврејском народу, колико су старјешине покушавале да их смуте, чак су и оне војнике који су чували гроб, наговарали да кажу да су га ученици његови украли. Јер, испадало је као што и јесте, да су распели Господа. Како то себи признати, како окајати тај гријех. И они умјесто покајања лажу и варају и тако раде до дана данашњега. Међутим, видите Јеванђеље свједочи, Мироносице свједоче, Апостоли свједоче, и каже им: “идите, Он ће доћи пред вама у Галилеју. Идите, и реците Апостолима и Петру. Зашто Анђео господњи одваја Петра? Па зато,браћо и сестре, што се Петар одрекао Христа, што су га стид и срамота изједали, зато што је био доведен скоро до очаја. Овим поздравом Христос поздравља њега и говори му “Не очајавај Петре, васкрсао је Господ твој“ .И тјеши га, јер је Петар, иако му име значи стијена, још слаб и колебљиве вјере. Али ускоро неће бити, по силаску Духа Светога. Ове жене су, браћо и сестре, посвједочиле васкрслог Христа, не само Апостолима, него и многобошцима. Марија Магдалина је изишла пред Понтикса, поздравила га ријечима “Христос васкрсе“. Оно што треба такође истаћи, и не заборавити двојицу светих и дивних људи, који се такође нису уплашили и побјегли, ато су Јосиф и Никодим. Није било лако изићи пред Пилата и тражити тијело Христово. Он је прије два дана осуђен, распет, одбачен. И нису хтјели да дозволе да остане несахрањено тијело Господње. И Јосиф га је сахранио у свој гроб, који је за себе припремио. Тиме су и ова два света мужа, који су послије такође проповиједали Хришћанство, посвједочили и повјеровали у Васкрсење Христово. Нека би Бог, и њиховим молитвама, и молитвама светих Мироносица нас утјешио и путем својим водио…“, бесједио је отац Дарко.