Говорећи пред учесницима Светог Архијерејског Сабора који је ових дана засиједао у Москви, Његова Светост Патријарх Кирил се осврнуо на спољну дјелатност Московског Патријархата. Он је подвукао да су у том правцу на првом мјесту добри односи са братским помјесним православним црквама. Првојерарх је рекао: "Јединство Православља не смије бити декоративно. Општење и међусобна помоћ – то је пројава на дјелу наше вјере у једну Свету, Саборну и Апостолску Цркву".
Као важно свједочанство позитивне динамике у односима са Константинопољском Патријаршијом, Најсветији Патријарх, сматра посјету Патријарха Константинопољског Вартоломеја Руској цркви која се догодила у мају 2010. године. О томе Патријарх Кирил каже: "Поглавар Цркве, од које је Русија прије 1000 година добила просвећење Христовом Истином, видио је својим очима наш црквени живот и подробно се упознао са свом његовом разноликошћу. Ми смо заједно служили, много општили, говорили о припреми Свеправославног Сабора, и о нашим житељима у Турској, и о различитим приступима међухришћанском дијалогу. У Кремљу се Патријарх Вартоломеј сусрео са пресједником Димитријем Медведевом и са другим државницима".
"Ми не желимо супарништво већ сарадњу, била је порука коју смо жељели дати Васељенском Патријарху. И она је надам се примљена", рекао је Патријарх Кирил. Као важно Његова Светост Кирил сматра позив од стране Патријарха Вартоломеја украјинском народу да се врати у канонско православље, што представља директну подршку Блажењејшем митрополиту Кијевском Владимиру.
О сарадњи и помоћи, о мисији међу афричким народима и о духовној обнови православних Руса било је ријечи приликом официјелне посјете Патријарха Кирила Александријској Цркви, у априлу 2010. године. По ријечима патријарха Кирила посјета је протекла у веома топлој атмосфери која је у потпуности одразила истински братски пријатељски однос Папе и Патријарха Александрије и Све Африке Теодора према Руској цркви. "Блажењејши Патријарх Теодор нам је ускоро узвратио ту посјету што је био повод да се још једном сретнемо и отворимо разне теме. Сада ми налазимо начине да помогнемо Александријској Цркви у дјелу обнављања древних и подизања нових светиња".
Његова Светост је такође поменуо и важне аспекте у односима са другим помјесним црквама. "Без обзира на велике проблеме у међусобним односима Русије и Грузије, општење између двије цркве н њихових поглавара није прекинуто и оно је на задовољавајућем нивоу" – сматра Патријарх Кирил. Обје цркве се труде да допринесу миру и превазилажењу насталих проблема између два народа.
У прошлој години Српска Православна Црква је у лицу епископа нишког Иринеја добила новог Патријарха. 3. октобра 2010. године извршена је интронизација Патријарха Иринеја у Пећкој патријаршији. У овом чину учешће је узела и делегација Руске Цркве на челу са Митрополитом Волоколамским Иларионом предсједником одјела спољних црквених веза. Послије интронизације Патријарх Иринеј је уприличио срдачан пријем за делегацију. Патријарх Кирил је изразио наду да ће односи између двије цркве као и раније бити испуњени повјерењем и међусобном љубављу. Патријарх Кирил сматра да ће тема ближе сарадње између двије цркве бити помоћ Косовском крају.
- Такође смо имали радост братског општења са Кипарским Архиепископом Блажењејшим Хризостомом, који је боравио у Москви у јануару 2011. године, да би примио орден фонда Јединства православних народа. Ми неизмјерно подржавамо позицију те цркве у кипарском политичком проблему, плодотворно сарађујемо по другим питањима" – рекао је даље Патријарх.
Патријарх је истакао да посебне везе Руска Црква има са Чешком и Америчком црквом, због тога што су од ње примили аутокефалију и она будући њихова Мајка Црква мора бринути о њима и помагати им.
Извор: http://www.patriarchia.ru