У оквиру "Дана Светог Василија Острошко“, која се одвија у Никшићу, у четвртак маја 2016, у Духовном центру Преподобног Исаије од Оногошта, одржана је промоција едиције књига "Свети Немањићи“ Издавачке куће "Светигора“.
Издавачко-информативна установа Митрополије црногорско-приморске "Светигора“, према ријечима протојереја мр Слободана Јокића,један је од већих, ако не и највећих прегалаца на пољу писања и објављивања живота Божјих људи у последњих више од двадесет година. Едиција, која носи назив Српска културна и духовна баштина, у колу које вечерас промовишемо посвећено је у осам књига Светим Немањићима.
"Немања син Завидин, каснији смјерни монах Симеон ступа на престо 1168. године на којем је остао до 1196. Постао је оснивач светородне лозе Немањића, која је у осам нараштаја по мушкој линији, непрекидно владала Српским земљама до друге половине 14.вијека, и прибројала лику светих чак деветнаест светитеља. Управо ће одлика светитељства (овим не умањујемо значај Немањића у државним, политичким, законодавним, културним, просветним, умјетничким и другим достигнућима која су огромна) и бриге за душу народа бити једна од главних карактеристика Немањићког периода“, казао је свештеник Јокић.
Проф. др Јелица Стојановић је оцијенила да је најљепше, али најтеже и најзахтјевније писати и говорити о оном што је највеће, најзнаменитије, најсвјетлије, највјековитије, а то су Немањићи у српској историји, у историји православља и васељене.
"Свака ријеч обавезује, треба да буде моћна да пренесе суштинско о најславнијим вјековима, да из руковети значајног и незаобилазног, издвоји оно што је битно, репрезентативно и све увеже у складну цјелину. Ова едиција је успјела у томе. На мало простора садржано је пуно значајних података, сажето и језгровито, сликом и словом нижу се назнаменитији вјекови српске историје, као подсјетник и свједочење, да се чува и не заборавља“, истакла је Стојановић, додајући да је у свакој од књига дата цјеловита слика о најзначајнијим из светородне лозе Немањића: живот, подвизи, задужбине, градња цркава, али и тврђава, мостова, путева и болница, све за што су Немањићи трошили земаљско благо да би њиме „куповали оно непролазно, небеско благо и божанствену љепоту“.
У име ИК "Светигора“ обратио се проф. др Мирко Тољић. Он је подсјетио да је почетком 2016. Године почело ново коло „Свети Немањићи“ у осам књига у оквиру едиције Српска културна и духовна баштина, из које је током 2012/ 2013објавила десет илустрованих монографија о неким од најважнијих немањићких манастира.
"Ове књиге се издају зато што смо заборавили оно што је причано о Светим Немањићима и њиховом значају, а циљ нам јебио да направимо књигу која ће моћи да уђе у сваку кућу. Настојали смо да те „мини“ монографије буду илустроване, занимљиве, приступачне широм аудиторијуму, да буду озбиљне текстуално и са илустрацијама које би их примакле обичном човјеку“, напоменуо је Тољић.
Коло Свети Немањићи чине илустроване биографије Светих:Симеона, Саве, Стефана Првовенчаног, Владислава, Краља Драгутина, Краља Милутина, Стефана Дечанског и Уроша IV. За сваког од Светитеља, одабрани су иконописци који суурадили стојеће цјеливајуће житијне иконе квалитетним скупим бојама на златној подлози, које садрже у средини стојећи лик Светитеља, а у околним пољима 13 брижљиво осликаних сцена житија. Иконе су великих димензија 2,20м X 1,60м. У књигама су то и основни илустративни мотиви, који су уклопљени у животопис Светитеља, дајући књизи посебност и оригиналност. Већина Светитеља о којима је овдје ријеч, први пут су добили своје житијне иконе.