Skip to main content

„Видовдански календар“ Радојице Булатовића

Епархија будимљанско-никшићка
12.06.2017.
Вијести

На трибини УКЦГ "Свободијада“, која је је прошле недјеље одржана у просторијама Друштва црногорско-руског пријатељства "Свети Георгије“ у Никшићу, представљена је књига "Видовдански календар“ аутора Радојице Булатовића из Подгорице.

„Видовдански календар“ Радојице Булатовића

О "Видовданском календару" пред никшићком публиком говорили су Милица Бакрач, уредница трибине "Свободијада", која је истакла да је Радојица Булатовић од Видовдана 1998. опјевао и Задушнице, и крсне славе, и сеобе, и деобе и гробна мјеста и колијевке, којих је све мање од Девича до Високих Дечана и Пећаршије, широм Косова и Метохије. Булатовић је пребројао све непреболне ране српских пјесника, откад је пјевања о силном страдању Срба 1389. То страдање није минуло ни данас.

„Видовдански календар“ Радојице Булатовића

Књижевник мр Слободан Чуровић за Радојицу Булатовића, који је до сада објавио три књиге пјесама, наводи да он наставља нит витешког истрајавања на служби васколиком национу, исписао је књигу судбиницу, а колико нас је злехудости пратило кроз постојање, посртање и уздизање, колико датумника великих, али ближега нијесмо имали, ни одсуднијег од Видовдана. Ни рођачкијег, јер свакоме је по један предак изгинуо, тамо далеко, тамо на пољу Косову, истакао је Чуровић.

„Видовдански календар“ Радојице Булатовића

Мр Александар Ћуковић о новој Булатовићевој књизи наводи да је она заправо: "Круна бола, као Булатовићеве главне преокупације која се провлачи из дјела у дјело свакако јесте збирка "Видовдански календар“, њени коријени су дубоко похрањени у књизи "Непребол“, али и "Ровачком клетвенику“. Управо тај чврст континуитет бола у Булатовићевим дјелима омогућава нам да анатомски прецизно завиримо у стваралачку генезу једне историје крика, оног одбјеглог, који, како пјесник каже, "свједочи о распећу“, у чему и јесте његова снага."

„Видовдански календар“ Радојице Булатовића

Одабране стихове из књиге "Видовдански календар" читао је Спасоје Томић. Гост вечери је био млади пјесник, гимназијалац Шћепан Поповић, а бројну публику поздравио је и аутор, Радојица Булатовић.

Издавач "Видовданског календара" је Унирекс из Београда и Унирекс из Подгорице. Рецензенти су Срба Игњатовић и Милица Бакрач.

„Видовдански календар“ Радојице Булатовића