Видовданска повеља у руке књижевника Влајка Ћулафића

"Видовданска повеља“ за поезију, награда коју додјељује Трибина "Ријеч“ Удружења књижевника Црне Горе, припала је, према одлуци жирија, књижевнику Влајку Ћулафићу, главном уреднику "Свевиђа“, гласила Епархије будимљанско-никшићке.

Жири за додјелу "Видовданске повеље“, којег чине: протојереј Предраг Шћепановић, директор Радија "Светигора“, књижевници Бећир Вуковић и Милица Краљ, предсједник – нa састанку одржаном 19.jунa, донио је једногласну одлуку да се ова књижевна награда за поезију додијели Влајку Ћулафићу за књигу пјесама „Кад свијетом промијеним“.

Видовданска повеља у руке књижевника Влајка Ћулафића

"Жири истиче да је књига пјесама Влајка Ћулафића "Кад свијетом промијеним“ елегична књига свођења властитог животног пута иронијском жестином, чулношћу и строгим правилима ронда, рондела, катрена и сонета, објава нестајања бића и властитог и колективног у вртоглаво парадоксалној стварности. Ћулафићеве пјесме продубљују однос пјесник-поезија-вријеме, назначен у његовим претходним књигама у слутњи преласка у заумну невидну сферу у присном сагледавању смртних сјенки.

Пјесник Влајко Ћулафић књигом "Кад свијетом промијеним“ представља цјеловит поетички програм кроз подробне осврте и бритке коментаре на доба разградње и растемељења традиционалних вриједности,постапокалиптичну драму бића које је изгубило сигуран ослонац исказану енергичним ритмом и потресним сазвучјем“, наводи се у саопштењу жирија.

На конкурс Трибине "Ријеч“УКЦГ пристигло је осам књига аутора: Јован Бошковић “Завјет моје мајке“(издање аутора, Херцег Нови, 2014), Небојша Бошковић "Плаве риме“(Агенција “Витез“, Београд, 2014), Новица Ђурић “Косово мајко“("Партенон“, Београд, 2015),Ранко Радовић “Лабуд пјесма“ ("Партенон“, Београд, 2014), Ранко Радовић “Њежје“(на српском и руском језику; Савез књижевника Русије, Москва, 2014), Влајко Ћулафић “Кад свијетом промијеним“ Књижевна задруга СНВ, Подгорица, 2014), мр Слободан Чуровић “Православни српски календар“(Запис, Београд, 2014), мр Слободан Чуровић “Принцип поново у Бечу“("Зборник пјесама о Гаврилу Принципу“ 1914-2014; (Art print Бања Лука, 2014).

Према одлуци жирија Видовданска повеља за чување традиционалног, православног, културног и слободарског наслеђа додијељенаје мр Слободану Чуровићу за књиге “Православни српски календар“ и "Принцип поново у Бечу“.

Ове књиге су израз вишевјековног родољубља, сасмопрегорни подсјетници на најбитније датуме православне, слободарске традиције у сабиратељском саборном духу.

Новоустановљена награда "Видовданска ријеч“ за медијски допринос афирмацији и унапређењу дјелалатности Удружења књижевника Црне Горе и његових чланова додијељена је радију "Светигора“ – редакцији за културу, за изузетан допринос у представљању и подршци активностима Удружења као институције културе од посебног значаја и вишедеценијског трајања не само на домаћој већ и на међународној књижевној сцени.

Награде ће добитницима бити урученеуочи празника Видовдана, у суботу 27. јуна у 20 часова на Видовданском пјесничком бденију које ће се одржати у Духовном центру „Светог Симеона Мироточивог“ на Немањиној обали у Подгорици.

Влајко Ћулафић је до сада објавио пјесничке књиге: "Проклетије“ (1995), "О, Јове, реци“ (2000), "Узглавница“ (2002), "Утва златокрила“ (2007), "Небеска тапија“ (2008), "Жертвино умиљеније“ (2010) и "Доба без јеванђеља“ (изабране пјесме-2005), као и збирке афоризама:"Зечији трн“ (2000) и "Пилотина“ (2002), и књигу сатира 'Карадагија“ (2010).

Приредио је избор пјесама Ратка Делетића "Студ и крик“ (2009). Поводом осамстогодишњице манастира Ђурђеви Ступова, са сином Дамјаном, објавио је књижевно-историјску споменицу овог манастира(2013).

Добиник је награда: “Бошко Пушоњић“ – Удружења новинара Црне Горе за најбољу репортажу у 2007.години, "Вуко Безаревић“- за најбољу сатиричну причу(2007), "Радован Зоговић“ – за пјесничко дјело (2012) и награде Општине Беране "21. јул“ (2013).

Његово Преосвештенство Епископ будимљанко- никшићки Г. Јоаникије одликовао је Ћулафића Златном медаљом Светог Георгија првог степена(2014).

Заступљен је у бројним зборницима и антологијама српске поезије и афоризама.
Члан је Удружења књижевника Црне Горе и Удружења новинараЦрне Горе.