Skip to main content

У Никшићу представљена књига “Рус“ аутора протојереја-ставрофора Дарка Ђога чиме је почела манифестација „Дани породице Романов“

Епархија будимљанско-никшићка
15.07.2023.
Вијести

Промоцијом књиге „Рус“ протојереја-ставрофора Дарка Ђога, која је одржана у порти Саборног храма Светог Василија Острошког, у Никшићу је почела манифестација „Дани породице Романов“.

У Никшићу представљена књига “Рус“

Манифестацију је поздравним словом отворио амбасадор Руске Федерације у Црној Гори Владислав Маслеников, који је изразио задовољство што је у Никшићу на отварању „Дана породице Романов“.

Прочитано је поздравно писмо Јевгенија Баранова, директора Руског дома из Београда, који је био спријечен да дође у Никшић на отварање манифестације.

Модераторка вечери, професорица Марија Јелић је у уводној ријечи навела да се манифестација, која је посвећена руској царској породици Романов, организује другу годину, и на тај начин се одаје почаст и дивљење мучки погубљеним људима последњем руском цару Николају, царици Александри, принцезама Олги, Татјани, Марији и Анастасији и принцу Алексеју.

„Зашто је ова манифестација изабрала баш Никшић за мјесто одржавања или ипак Никшић њу сувишно је додатно објашњавати. За један град велико је и значајно да му ктиторска слава буде управо 17. јула мрачног земаљског датума, а свијетлог пред Господом гдје се за сав род православни, али и српски заједно са Романовима, Богу за нас моле војници са Марице, Газиместана, Цера, Кајмакчалана, Брегалнице, Зајтинлика, српске костурнице, а онда даље до свирепости људске и логора Данице, Госпића, Јадовног, логора Слана и Метајна, Ступачинова, па све до Шаранова и Бадањ јаме, Јаме Јамине, Корићке јаме, Мацолине јаме, преко Старе Градишке, Јасеновца до Дола пивских, па назад до Космета и његовог распећа како негдашњег, тако нажалост и данашњег. И ко би набројао сва страдања православног рода, ко пребројао све хумке, колијевке угашене, огњишта и иконишта затрта, свијеће наупаљене, молитве и снове неиспуњене и недосањане? Ми смо народ који има небројено заступника пред Господом, народ који у темељима идентитета носи управо то страдање“, навела је Јелић, напоменувши да се ове године навршава 105. годишњица кобне ноћи у кући Ипатијевих, једног од најмонструознијих злочина.

О књизи „Рус“, која се односи на руско-украјинско питање, црквену историју, идентитет и теологију, и њен први дио обухвата период до 1670. године, говорили су: протојереј-ставрофор Борис Брајовић, професор српског језика и књижевности Стефан Синановић и Марко Ковачевић, предсједник Општине Никшић.

Сабранима се обратио и сам аутор, протојереј-ставрофор Дарко Ђого.

Организатор манифестације „Дани породице Романов, која се одржава другу годину заредом, су: Саборни храм Светог Василија Острошког, Општина Никшић, Туристичка организација Никшић и НВО Пандурица, која је иницијатор и оснивач „Дана Романових“, а која ове године обиљежава пет година рада.