Епископ Јоаникије служио опијело Радивоју Белом Рабреновићу

На градском гробљу у Бијепом Пољу, у сриједу 6. јула 2016, сахрањен је новопредстављени слуга Божји Радивоје Бели Рабреновић.

Епископ Јоаникије служио опијело Радивоју Белом Рабреновићу

Сахрани је претходило опијело, које је служено у цркви Светог Николе на Никољцу.

Опијело Радивоју Белом Рабреновићу, који је, као дугогодишњи новинар, оставио трајан људски и професионални траг, радећи у више медија некадашње Југославије, служио је Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије уз саслужење свештенства и монаштва Епархије.

Епископ Јоаникије служио опијело Радивоју Белом Рабреновићу

О животном путу Радивоја Рабреновића говорио је Преосвећени Епископ Јоаникије, наводећи да му је Бог дао многе и лијепе дарове, које је он током свог живота развијао, умножавао и био понос својој породици, презимену и струци којој је дао велики допринос.

Епископ Јоаникије служио опијело Радивоју Белом Рабреновићу

„Лијепо нам је причао покојни Бели о свом племићком коријену, јер је био родом од српског племства, старе породице Храбрена од Неретве и манастира Житомислића, а његови преци су доспјели испод дурмиторских гора до манастира Добриловине. Био је школован, образован, паметан човјек, прави господин, срећан већи дио свог живота. Ожењен његовом честитом Марином, родили су лијепо двоје дјеце, дјевојке Нину и Ирену“, казао је, у надгробној бесједи, Владика.
Он је додао да је покојног Радивоја и његову супругу задесила, у поодмаклим годинама, судбина библијског Јова, јер су прерано и ненадно изгубили обоје дјеце.

„Поднијели су бол, губитак и несрећу хришћански, чему смо сви свједоци, сјећајући се своје дјеце и заливајући сузама њихову успомену. Али, Божји путеви су неиспитани. Ми хришћани не вјерујемо само у овај живот, него вјерујемо и у онај који долази, нијесмо везани само за овај вијек, него и за онај који ће доћи, према коме сви гредимо, према горњим свјетовима. Вјерујемо да су повезани овај свијет са горњим свјетовима и горњи свјетови са овим свијетом, да се све прожима“.

Епископ Јоаникије служио опијело Радивоју Белом Рабреновићу

„Наш Бели се данас придружује својим прецима и својој дјеци. Понио је свој животни крст, а његов крст је нарочито био тежак при завршетку његовог живота. Истина је Божја да Бог награђује оне који остану вјерни до краја, а он је свој бол носио до краја смирено, племенито, тихо, родитељски и, ако можемо тако рећи, са својим последњим издисајем он је побиједио све ово што је на земљи, ослободио се од мука и патњи и данас иде у наручје Божје, очишћен мукама и сузама. Нека га Господ награди према његовој доброти, племенитости, честитости. Његова успомена остаће свијетла у срцима свих нас који смо га познавали“, рекао је Преосвећени Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије.
Радивоје Бели Рабреновић је рођен 1935. у Бијелом Пољу. Студирао је романистику на београдском Универзитету, а специјализирао се у Паризу 1971/`72. Радио је као новинар у Радио Титограду, Побједи, Извршном вијећу Србије, ТВ Београд, ТВ Црне Горе, био дописник ЈРТ из Москве.