Видовданско сабрање братства Копривица

Светом Литургијом и црквено-народним сабрањем братство Копривице прославило је празник Видовдан и одало почаст Светом кнезу Лазару и свим српским јунацима страдалим за Крст часни и слободу златну од Косовског боја до данашњих дана.

Празник Светог мученика косовског Кнеза Лазара – Видовдан, од великог је значаја, како за цјелокупан српски род, тако и за братство Копривица, јер они, према предању, воде поријекло од управо од цара Лазара и јунака Милоша Обилића. Због тога су се Копривице и ове године на Видовдан окупили у молитвеном и црквено-народном сабору.

Видовданско сабрање братства Копривица

Литургију у цркви Светог Николаја Мирликијског у Шакама, у Бањанима служио је надлежни парох јереј Раденко Копривица. Празничном богослужењу, које је појањем пратио црквени хор из Билеће, присуствовали су бројни припадници братства, који, кроз вјекове, његују спомен на своје коријене.

Видовданско сабрање братства Копривица

Сабраном народу ријечима пастирске бесједе обратио се о. Раденко, позивајући на братску слогу, љубав, праштање и међусобно разумијевање. Подсјетио је на страдање и жртву коју је на Косову Пољу поднио Свети цар Лазар у одбрани свог народа и православне вјере. Он је, указујући на јунаштво Милоша Обилића, подсјетио да је овај храбри витез предак Копривица са чиме се они поносе и што их утврђује да, и у овом времену, живе храбро и достојанствено, да чувају Цркву, језик и традицију.

Видовданско сабрање братства Копривица

Поред храма је, потом, одржан културно-умјетнички програм, који је организовао Жарко Копривица, предсједник КУД „Влатко Вуковић“ из Билеће, а учествовали су: мушка и женска пјевачка група, те гуслари: Драган Даковић из Билеће, Никола Копривица из Гацка, Илија Радовић и вишеструки гусларски шампион Ђорђије Ђоко Коривица. Програм је водио познати новинар и путописац Петко Мирков Копривица из Врбаса.

Видовданско сабрање братства Копривица

Скуп је поздравио и Бранко Ђоков Копривица, предсједник Црквеног одбора. Он је сабране позвао да минутом ћутања одају почаст свим Копривицама који су погинули на бојном пољу, те упокојеним прецима и сродницима чија су гробна мјеста у сјени цркве Светог Николе и широм васељене.

Видовданско сабрање братства Копривица

Бранко Копривица је подсјетио на активности које је овај Црквени одбор спровео у последњих дванаест година, а то је, између осталог, изградња црквеног дома, обнова храма, проширење гробља.

Видовданско сабрање братства Копривица

Маринко Мишов Копривица, предсједник Одбора за изградњу цркве Светог Николе на Шљемену је ријечима срдачне добродошлице поздравио братственике и госте сабрања, позивајући на што чешћа окупљања и међусобну братску помоћ. Он је са радошћу и поносом истакао да је храм, који се гради у бањанском селу Шљеме, грађевински завршен, а да сада предстоји постављање иконостаса за чију израду су задужени Дејан Савић и Драган Радовић, као и набавка икона за иконостас. Уз радове на изградњи цркве текла је и градња дома у којем ће се братственици моћи сабирати и ускоро ће овај објекат, по ријечима Маринка Копривице, бити покривен и опремљен.