Литургија у Бијелом Пољу

Литургију у цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу, у другој недјељи по Духовима, на празник Свештеномученика Методија и Преподобног Наума Охридског, 3. јула 2016, служио је јереј Никола Скопљак.

Он је у слову поуке истакао да се човјек у овоземаљском животу често опредјељује за земаљске и материјалне ствари зато што има недовољно или мало вјере у себи и заборавља на духовне вриједности и духовни живот и свијет.

"И онда тако живећи материјално и оптерећен овоземаљским бригама страда човјекова душа и онда она шаље сигнале савјести, због чега се јављају неки посебни осјећаји у човјеку. Осјећаји које не може ни он сам да објасни какви су и шта су. Зато би сваки човјек требало да преиспита себе и види гдје је, шта је и докле је на том путу и да ли је то прави пут. И када остари и дође вријеме смрти онда гледа сва та материјална блага која је стекао, и она заједно са њим пропадају и умиру. А ријетко ко од нас ће се запитати шта ћемо понијети послије овога тамо. Те земаљске ствари не можемо однијети. Оне овдје јесу потребне али у оноликој мјери колико нам је потребно и колико нам је Бог дао. Бринући се више од тога за материјалне ствари човјек пада у таму и понор и заборавља на Бога и онда је искушан на разне начине и тешко му је да се врати Богу. Заиста је тешко свакога човјека понаособ вратити и привести Богу али свако од нас треба да размишља о својој души, вјери, дјелима које чини на овој земљи, да се потруди да буде што бољи човјек али у духовном смислу, да има љубав Христову, коју је проповиједао сам Господ својим ученицима и апостолима а они нама и показали нам како треба да живимо овдје на земљи.
Данас смо и чули такву једну јеванђелску причу гдје Господ позвао своја четири апостола, Петра, Андреја, Јакова и Јована да пођу за њим. Да пођу у службу спасења људских душа, на то су били позвани. Господ их је позвао: Хајдете за мном. И они су све своје ствари које су имали, а били су прости рибари, оставили и пошли за Господом Христом као нека наивна дјеца оставивши земаљске ствари а уздајући се у љубав и вјеру Божју. Управо ту поруку Господ и нама шаље– да идемо за њим. На који начин да идемо за њим? Управо на онај да не бринемо много о материјалним стварима. Господ нас је дао на ову земљу, дао нам је живот и Он брине о нама."

Литургија у Бијелом Пољу

"Ево и дана Петровског поста када нас у ствари Господ позива да се покајемо, да живимо у љубави једни са другима. И онда као круну свега тога да се сјединимо са живим Богом, кроз свету тајну причешћа како би се уселио у нас тај бесмртни лијек. Како би очистио душу и срце наше. А прије тога ми морамо да направимо мјеста у срцу за ту љубав, јер неће Господ ништа на силу, нити ће некога тјерати јер нам је он сам дао слободну вољу. Зато се потрудимо да будемо што честитији Хришћани на овој земљи. Дао нам је Господ животни дах и свакодневно нам се открива и даје своје дарове. И има толику љубав да човјека сваког дана буди и даје му живот и спрема га за непролазни вјечни живот. Да га смјести са десне стране славе Очеве“, бесједио је отац Никола.