Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на празник Рођења Светог Јована Крститеља – Ивањдан, у четвртак 7. јула 2016, Свету Архијерејску Литургију у храму Светог Јована Крститеља у Сутивану код Бијелог Поља. Након Литургије Владика је, у присуству бројног народа, освештао камен темељац за Парохијски дом који ће се градити у овом благословеном мјесту.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

Владици је саслуживало свештенство и монаштво наше Епархије, а у празничном сабрању учествовао је вјерни народ овог краја.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

Празник Рођења Светог Јована Крститеља и Претече Господњег, који је слава новоподигнутог храма у Сутивану, ријечима архипастирске бесједе честитао је Преосвећени Епископ Г. Јоаникије. Он је казао да је рођење Светог Јована знаменит и чудесан догађај кроз који је дјеловао промисао Божји, јер су Свети Захарије и Јелисавета, који су дуго били бездјетни, па их је Господ у поодмаклим годинама наградио на чудесан начин, добили благу вијест о рођењу њиховог дјетета са неба од Бога.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

"Јесте рођење Светог Јована Крститеља било на природан начин, али је било по вишем промислу и по нарочитом Божјем благослову тако да можемо рећи да је ту дјеловао Божји промисао и да има нечег надприродног, изнад природе. Натприродно рођење је, у правом смислу те ријечи, било рођење Господа Исуса Христа. Ова два рођења су везана и заједнички се описују у светом Јеванђељу по Луки, прво се говори о зачећу Светог Јована Крститеља, а онда о благовијести Пресветој Дјеви Богородици“, казао је Његово Преосвештенство.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

Он је истакао да је Свети Јован Крститељ био претеча Господњи у свему, у рођењу, у проповједи, у смрти. Стално је ишао пред лицем Господњим и благовијестио јеванђеље Христово, благовијестио о Ономе Који ће доћи, па и његово рођење је било најава рођења Христовог.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

"Чудесан догађај кога су анђели Божји најавили старим родитељима Захарију, свештенику старозавјетном и Јелисавети. Ово чудо које се догодило са старим родитељима Захаријем и Јелисаветом само је почетак многих чуда Божјих, а највеће од њих је услиједило касније када је анђео са неба донио благу вијест Пресветој Дјеви Богородици да ће родити сина Исуса Спаситеља свијета Богочовјека, Онога за кога ће Свети Јован Крститељ посвједочити на ријеци Јордану „Гле, јагње Божје које узима на себе гријехе свијета“. Свети Јован Крститељ, који јебио испуњен Духом Светим још у утроби мајке своје,имао је те духовне да препозна дјело Господа Исуса Христа прије него што се оно свршило."

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

"Господ Исус Христос открио се као јагње Божје, заклано за живот свијета на крсту, а он је то препознао раније,јер је био испуњен Духом Светим. Дух Божји је то њему откривао и свједочио, а ако има човјека који је, заиста, сасуд Духа Светог то је Свети Јован Крститељ“, рекао је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

Наглашавајући да је Свети Јован учитељ васељене, пророк над пророцима, апостол над апостолима, Владика је поручио да он кроз своју проповијед и учење о покајању саопштава двије дубоке истине.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

"Важност светог покајања, важност преумљења, важност да се пресаберемо, да провјеримо себе, да увијек измјеримо себе према лицу Божјем, према истини Божјој. Тада ћемо се увијек покајати и поправити, увијек када се саображавамо са својим Господом ми се и поправљамо, кајемо и мијењамо набоље. Друга света истина коју он свједочи „Приближи се царство Божје“, заправо нема правог покајања без осјећања близине царства Божјег, близине Божје. Тек се тада грешни човјек зна кајати како ваља, када осјећа присуство светиње тада је спреман, да исповједа гријехе своје, да се каје и да се поправља, јер се саображава са светињама."

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

"Царство небеско, драга браћо и сестре, долази са Христом, Он доноси царство Божје, Он га свједочи, оно је, заправо, у нама, међу нама, у Цркви Божјој, Црква Божја је присуство Царства небеског овдје на земљи“, поручио је Владика Јоаникије.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

По одслуженој Литургији Преосвећени Епископ је, са свештенством и бројним народом. обавио освећење камена темељца за Парохијски дом који ће се градити у Сутивану.

Владика Јоаникије на Ивањдан служио Литургију у Сутивану код Бијелог Поља

Владика је подсјетио да је ово мјесто од давнина било ознамењено именом Светог Јована Крститеља,јер је овдје некада постојао древни храм Светог Јована Крститеља по коме је мјесто и добило име Сутиван, Свети Јован. Житељи овог благословеног мјеста су, градећи храм, на неки начин, обновили онај древни храм, чији темељи, нажалост, нијесу пронађени.

"Градећи овај храм из почетка ми смо га градили са осјећањем да обнављамо стари храм, који је овдје био некада подигнут. Заблистала је светиња Светог Јована Крститеља, која нас сабира и, ево, хвала Богу, данас, у обновљеном и освећеном храму, служимо ову свету службу и започињемо још једно важно дјело Божје."

"Правимо Парохијски дом по вољи народа, а ту вољу, понајбоље, изражава предсједник Црквеног одбора Мијо Цвијовић, човјек који је са толиком ревношћу овој светињи послужио и овом мјесту да заслужује свако поштовање. Надам се да ћемо сви заједно, као што смо лијепо и заједно градили ову светињу, сложно и са љубављу и овај Парохијски дом да подигнемо“, поручио је Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије.