Недјеља у Бијелом Пољу

У цркви Светих апостола Петра и Павла у Бијелом Пољу у недјељу, 5. јула 2015, литургију је служио јереј Никола Скопљак.

У јеванђељској бесједи, о. Никола је подсјетио да је Бог створио човјека за једно, а то је да човјек од себе направи Богочовјека.

Недјеља у Бијелом Пољу

"Да се сједини са живим Богом, и да живи вјечно, за оно за шта је био створен. Међутим, први човјек Адам и његова жена Ева прекршили су завјет и престали су да живе у вјечности, преселили се у вријеме, и почели да се боре са смрћу. И управо тај ђаво и велико зло јесте супротно Богу, добру и свему ономе што је Бог оставио човјеку, ђаво је учинио да буде супротно. Једноставно је рекао човјек не желим Бога изнад себе, већ да се владам онако како ја хоћу. То су биле помисли и ријечи палог анђела, који је успио на превару да завара Еву а потом и Адама. Али велики је Господ и велика су чудеса његова. Чули смо у данашњем Јеванђељу по Матеју о два бјесомучника, који су живјели у гробовима и које је мучио ђаво, преко гријеха.„Излазећи из гробова, тако опака, да не могаше нико проћи путем оним“.

"И од силног гријеха и човјек не може више да разликује добро од зла. Нажалост живимо у неком времену трке, људи журе негдје а не знају ни гдје. Људи не чине оно ради чега да живи на земљи – ради Бога и Творца свога. Ко код је прошао поред њих бјежао би од њих. И онда је Христос дошао да спаси род људски. И када је проповиједао, ти људи који нису могли ништа да виде добро, а ђаволи су препознали Христа ("И гле, повикаше говорећи: Шта хоћеш од нас, Исусе, Сине Божији? Зар си дошао амо прије времена да нас мучиш?“)."А далеко од њих пасијаше велико крдо свиња. И демони га мољаху говорећи: "Ако нас изгониш, дозволи нам да идемо у крдо свиња." И рече им: "Идите." И они изишавши отидоше у крдо свиња. И гле, навали све крдо свиња с бријега у море и утопише се у води“.

Недјеља у Бијелом Пољу

"Те свиње, иако бесловесне животиње моментално су похрлиле у море и подавиле се јер нису могле трпјети то зло у њима. Хтјели ми да признамо или не, постали смо гори него животиње, које нису могле поднијети толико зло, да су се утопиле, а човјек се, тада као и сада, носи са тим. Пођимо само од нашег гњева, наше нервозе видјећемо које се лудило ствара у срцу и мозгу, да не може да се усели никакво добро. Да би се уселило добро у наша срца, потребна нам је молитва и овај пост, да опростимо један другоме, да се сјединимо са живим Богом, да примимо ту велику тајну. Нека би овај примјер свима био на поуку и нека би Господ Бог подарио свакога добра, да нас не би снашло зло као ове бјесомучнике, већ да би човјек остао „круна овога свијета“, бесједио је о. Никола.