Ивањдан у Сутивану код Бијелог Поља

У цркви Светог Јована Крститеља у Сутивану код Бијелог Поља у уторак је литургијом и причешћем вјерника прослављено рођење "највећег од жене рођеног“, Светог Јована Претече и Крститеља.

Литургију је служио протојереј-ставрофор Мираш Богавац уз саслужење протојереја Дарка Пејића и игумана манастира Златеш оца Николаја.

Ивањдан у Сутивану код Бијелог  Поља

У слову поуке о. Дарко је подсјетио да данас вјерници не славе само празник рођења Светог Јована, него славимо образац и примјер свете, честите породице.

"Његови родитељи Захарије и Јелисавета до у дубоку старост нису имали дјеце, али, Јеванђеље свједочи колико су побожно живјели не ропћући на Господа него се молећи, чинећи милостињу и свако добро дјело, да Господ не хтједе за живота да их остави уцвељене.

Ивањдан у Сутивану код Бијелог  Поља

Господ их је наградио и удостојио у дубокој старости да добију чедо. И то не било какво чедо, него дијете које ће постати "највећи рођен од жене“ икада на земљи. Нису, браћо и сестре, ови благочестиви родитељи имали пуно радости овдје на земљи, кад гледамо барем оно што је житије о њима записало из њихових живота, у ствари би се могло рећи баш обрнуто. Прво, доживјели су дубоку старост немајући дјеце. Много је то патње и муке за родитеље, за супружнике и данас, а у то вријеме је било много теже и страшније, јер су ти родитељи били обиљежени у народу и сматрали су да их Господ није удостојио потомства због неког великог њиховог гријеха“, бесједио је о. Дарко.

Он је додао да њихова радост није дуго потрајала, јер убрзо по рођењу Светога Јована Крститеља Ирод је тражио да убије сву дјецу, јер је мислио да се родио цар Јудејски.

Ивањдан у Сутивану код Бијелог  Поља

"Па гордост и злоба код њега учинише да владар који је требало да води народ и брине се о њему, да не заспи ако у његовом царству није све честито, учинише да је послао војнике и побио 14 000 дјеце, рачунајући да ће међу том дјецом убити и онога који је требао да постане цар Јудејски."

"Јелисавета, мајка Светога Јована је узела дијете и побјегла у горе, да се сакрије и да спаси живот његов, а Захарије будући да је био првосвештеник, био је у храму. А када су тражили његово чедо, он је рекао да не зна гдје се налази и они су га убили у храму, између олтара и жртвеника. Првосвештеника свога, зато их Христос и опомиње и говори првосвештеницима и фарисејима, ви који сте убили и побили све пророке, почев од крви Авељеве. Прва крв која је проливена на земљи и то крв братска, брат је убио брата, до Захарија, кога убише у храму. Мајка његова, Светог Јована Крститеља је убрзо умрла оставивши чедо своје, када је имао око 3 године. Господ га је преко својих анђела који су га хранили, подигао у пустињи."

Ивањдан у Сутивану код Бијелог  Поља

"А он је цио живот провео молећи се Господу, то је пут свакога од нас, свет живот и честита породица. Да живимо светим, честитим животом, чинимо милосрђа колико можемо, да волимо Господа и ближњега свога. То је оно на шта треба у данашњи дан, када славимо примјер породице Јована Крститеља и његових родитеља, и ми да се угледамо“, бесједио је о. Дарко.

Послије Свете службе испред цркве је уприличена трпеза љубави за вјернике.