Храм Светог Јована Крститеља на Лукову прославио храмовну славу

Литургију на празник Рођења Светог Јована Крститеља, у уторак 7. јула 2015, служили су: игуман Пивског манастира Јефтимије Шкулетић, протојереј Слободан Јокић, надлежни парох, јереји Данило Зиројевић и Мирко Вукотић.

Храм Светог Јована Крститеља на Лукову прославио храмовну славу

Молитвеном сабрању и храмовној слави присуствовали су бројни вјерници од којих је један број приступио Светом причешћу.

Храм Светог Јована Крститеља на Лукову прославио храмовну славу

Освештан је и пререзан славски колач у славу Светог Јована Крститеља, пророка и Претече и молитвеног спомена на његовочудесно ипреславно рођења.

Сабраним се ријечима бесједе обратио игуман Јефтимије Шкулетић.

Храм Светог Јована Крститеља на Лукову прославио храмовну славу

"Чули смо, драга браћо и сестре, у данашњем Јеванђељу како је рођен Свети Јован Крститељ, на чудесан начин, од престарјелих родитеља и како се арханђел Гаврило јавио Захарију и обећао му да ће добити сина, а он није вјеровао и због тога је онијемио. Проговорио је тек кад је на дан обрезања новорођеног дјетета на дашчици написао да ће се звати Јован. То је био знак његове поновне вјере, поновног оживљења његове душе. Свети Јован Крститељ и Претеча Господњи је са Светим Николом најзаступљенији светитељ у нашем народу. Он је изговорио ону чувену реченицу "Покајте се јер се приближи Царство небеско“ и сам Господ наш Исус Христос кад је почео да проповиједа говори, такође, Покајте се!“, казао је о. Јефтимије.

Храм Светог Јована Крститеља на Лукову прославио храмовну славу

Празник Рођења Светог Јована Крститеља сабранима је честитао надлежни свештеник протојереј Слободан Јокић.

"Слава Богу за све и слава угоднику Његовом пророку и Претечи и Крститељу Јовану, који нас је опет ево данас, као и многе године, деценије и вјекове окупљао око себе, као што је окупљао ваше претке око овог храма. Ви сте остали да држите спомен на Светог Јована и на ваше часне претке који су подигли овај храм, који су га чували, одржавали и вама у аманет оставили да то чините. Окупљамо се око имена Светог Јована, онога који је највећи од жена рођен и који је много поштован у нашем народу. Окупљамо се око овог храма, узносимо молитве и за нас живе, и за покојне да их Господ удостоји Небеског царства. Радост је из године у годину све већа, прије свега, због ове дјеце која у све већем броју долазе, причешћују се и воле своју светињу“, рекао је свештеник Јокић.

Храм Светог Јована Крститеља на Лукову прославио храмовну славу

Домаћин славља у славу и част Светог Јована Крститеља био је Божидар Вучковић са породицом. Он је дио славског колача предао Радомиру Радусиновићу, који ће бити домаћин ивањданског сабрања на Лукову идуће године.