У пету недјељу по Педесетници, на празник Преподобног Давида Солунског, 9. јула 2023. године, света Литургија је служена у Саборној цкрви Светог Василија Острошког у Никшићу.
Началствовао је протојереј Василије Брборић уз саслужење свештенства Храма и уз молитвено учешће вјерног народа.
Бесједио је о. Василије, осврнувши се на прочитани јеванђељски одјељак који говори о доласку Господа Исуса Христа у гергесинску земљу, у градић гдје су већином живјели многобошци, било је ту и Јудеја, а била су и два бјесомученика.
„То су они људи који су опсједнути демоном, сатаном, ђаволом, како ко зове, а у Старом завјету демони су имали већу власт над човјеком, него данас што имају, јер док Господ није дошао у овај свијет они су имали још већу власт, поготово за оне људе који су живјели у разврату, није живјели чисто. Видимо да су ови људи живјели у гробовима, измакнути од народа, јер народ није смио ни да им приђе“, рекао је о. Василије, додавши да то можемо, понекад, да видимо и данас, кад одемо у манастир Острог, видимо и насликане ланце како су некад доводили, под Острог или код Светог Петра Корићког, оне који су оспједнути, у којима је ђаво.
„Не могу да их свежу двојица људи и стављају им се вериге, толико је демон јак, онда се читају молитве и онда демон излази. Видимо у овој јеванђелској причи да су демони проговорили, кажу: Сине Божји, зашто су дошао прије времена да нас мучиш? Прије времена, јер они знају кад буде Страшни суд какве их муке чекају, гдје је њихово мјесто, јер неће да се покају. Они знају да ће да изађу из тих људи, али траже да уђу у свиње, опет да би нанијели човјеку штету, дакле, наносе штету духовну или материјалну. Господ је дозволио да иду у крдо свиња и каже се да се свиње потопише у море, а ова двојица су били исцијељени“, казао је свештеник Брборић.
Људи, умјесто да се радују што је Спаситељ дошао у овај свијет да нас спаси, они Му кажу, навео је о. Василије, да иде из ове земље.
„Шта је поента? И тада и сада, да Господа не тјерамо из себе, него да Га зовемо да уђе у нашу земљу, да уђе у наше срце, у нашу душу, тек тада ћемо бити здрави. Треба да извучемо ту поуку, каже се оде Господ у своју земљу, а која је то Његова земља? Сва је земља Његова, али је Господ рођен у Витлејему, у Назарету је највише боравио као дијете, а у Капернауму је највише боравио, зато се каже да је отишао у своју земљу“.
„Тако и ми да радимо, значи да се чувамо од гријеха. Ово је вријеме Апостолског поста, а за нормалног човјека пост је сваки дан од гријеха, није само кад је пост. Не, него и кад је пост и кад је мрс, вазда да се чувамо од гријеха. Пост је посебна припрема која нас држи бодре, да бодрије мислимо и трезвеније живимо и радимо. Зато је Црква установила пост да се држи, да би имали што веће сјећање на Господа и на свете, да би се опомињали светима како су они постали свети. Тако и ми да се трудимо да будемо свети, некада су се хришћани звали светим, јер су свето живјели. И ми да се потрудимо да живимо тако“.
„Данас славимо и Тихвинску Мајку Божју Богородицу, чија икона је овдје у Храму. Она је у вријеме нашег Владике Јоаникија донијета, тада је отац Остоја био старјешина храма прије неколико година. Празнујемо је, то је велики празник Пресвете Богородице Тихвинске. Нека би Бог дао да се чувамо од гријеха и да живимо живот свој хришћански како и доликује“, поручио је протојереј Василије Брборић.
Сабрани вјерници су приступили и причестили се Светим Тајнама Христовим.