Благодат је да слушамо своје Епископе и Митрополита

Ријеке вјерника сливале су се у петак 3. јануара 2020. у литији, послије Молебана, од цркве Светих апостола Петра и Павла до храма Светог Николе у Никољцу. Њима се придружила и група вјерника из Павиног Поља, која је на Молебан стигла пјешке, предвођени о. Николајем, игуманом манастира Златеш.

Благодат је да слушамо своје Епископе и Митрополита

Обраћајући се вјерницима, послије одслуженог Молебана, а којих је вечерас било преко 15 хиљада, протојереј-ставрофор Милан Станишић је казао да смо се у овом древном храму окупили да заблагодаримо  Пресветој Богородици да умоли Сина свога да нас спаси и помилује.

„Нас је, ових дана, у овом храму и око њега, сабрано много, а сабирамо се у име Божје и ради прослављања имена Божјег и наших угодника. Ту смо да се помолимо Пресветој Дјеви Богородици која нам је родила Спаситеља Господа Исуса Христа, ради нас и ради нашега спасења. Дјева је примила заповијест Божју преко архангела Гаврила, који јој је јавио да ће затруднити и родити сина Емануила, што значи са нама је Бог. Kада је Пресвета Дјева, прије двије хиљаде година, добила ову радосну вијест у почетку није могла да повјерује, по својој људској природи, да се то може збити и питала је Анђела: „Kако ће се то десити када ја не знам за мужа”. Анђео јој је одговорио да ће Дух Свети сићи на Њу и сила Свевишњега осјениће је, и оно што ће се родити биће свето. Пресвета Дјева Богородица је тада прихватила вољу Божју, изговорила је оне чудесне ријечи: Ево слушкиње Божије, нека ми буде по Божјој вољи. Те ријечи, драга браћо и сестре, треба и нама да буду путоказ, како да испуњавамо вољу Божју на путу спасења, истине и правде Божје“.

„Пресвета Дјева је испунила вољу Божју, оставивши нама образац како и ми треба да се понашамо и да прихватамо вољу Божју. Када изговарамо молитву „Оче наш”, кажемо “да буде воља твоја, и на земљи као што је на небу”. И те ријечи  нека нам буде водиља, сваког дана нашега живота, да испуњавајући Божју вољу, ходимо путем спасења, истине и правде Божије”, казао је о. Милан.

Он је позвао вјернике да буду достојанствени и слушају своје епископе, митрополите и да знају шта је је благослов Божји.

“Да знамо да је примање благослова испуњење воље Божје. Да у овим данима будемо мирни и достојанствени, да никаквим дјелом или ријечју не учинимо нешто што би нарушило хармонију међусобног живота, не само нас православних хришћана међусобно, него са свим људима добре воље, нашим пријатељима и комшијама. Да тиме покажемо да смо достојни звања православних хришћана, да покажемо љубав нелицемјерну, да празник који ускоро прослављамо буде празник радости, мира и међусобне љубави, да заједно са свим људима добре воље запјевамо ону анђеоску пјесму „Слава Богу на висини, мир међу људима и добра воља“, бесјeдио је отац Милан.