Skip to main content

„Нелицемјеран“ значи да другог не мјеримо по лицу

 „Нелицемјеран“ значи да другог не мјеримо по лицу
27.02.2025.
Намјесништва

Празник Светог великомученика Харалампија чији се дио моштију налази у цркви Светог Николаја Мирликијског у Никољцу у Бијелом Пољу прослављен је данас светом Литургијом којом је началствовао јереј Александар Раковић, уз саслужење протојереја ставрофора Дарка Пејића и јереја Милосава Јовановића.

У цркви Никољац и ове године је обављен један од најдивних старих обичаја, да се његове свете мошти приликом освећења водице полажу у водицу, и онда се водица уз дио памука у којем су чуване, дијеле вјерницима како би преко пијења свете воде примили благодат Светога Харалампија. У Никољцу се чува дио свете кичме Светитеља.

Честитајући велики празник Цркве Светог Харалампија, о. Александар је примијетио да се ове године прославља у “Месопусној недјељи”, чија је основна тема љубав према сваком човјеку, пред Велики Часни пост, када се чита Христова прича о Страшно суду.

«У тој ријечи Христос нам обзнањује какав ће бити Његов суд на свршетку времена, и указује на крајње јасан критеријум када дође да преиначи ово постојеће и када ће бити ново небо и нова земља. Али тај суд не траје дуго, кратак је и видимо јасно на који начин ће Господ да суди. Једне ставља са лијеве а друге са десне стране. И они са десне стране су у чуду, јер кажу: “Kад те то Господе видјесмо гладна, жедна, нага, болесна или у тамници и не послужисмо ти”. Али Господ каже: „Ја сам ја сам у оним маленим, и када њима послужисте Мени послужите и учинисте“. Господ чак и не каже њима сте чинили, па сте мене задужили, то сам био Ја, Ја сам сваки онај слаби, онај гладни и жедни, сваки онај које у нужди, потребни и муци, Ја сам онај поред што стоји поред вас, све вријеме сам стајао уз вас, онај брат који је стајао у цркви и на било којем другом мјесту поред вас, Ја сам тај поред, јер сви смо ми људи у нуждама и потребама, и ако нисмо гладни жедни наги, ми болујемо на овај или онај начин. Свако од нас мучи неку своју муку, има своју потребу, која га мори због нечег. И каже Господ: „ Ако Ме тада ниси срео, у оном човјеку који ево јутрос стоји поред мене у светом храму, ако Ме у њему ниси видио, онда нећеш гледати Лице Моје ни у Мом  вјечном и бесмртном царству», бесједио је о. Александар, појашњавајући да је Господ хтио да нам поручи да смо Христос једни другима, да гледамо једни друге и да гледајући у другог не видимо никог другог до Самог Господа, и да би то требало да буде наш подвиг, како би смо једног дана били прибројани десној страни изабраних оваца стада Господњег.
О. Александар је подсјетио да се у тим напорима састојао живот свих Светитеља који су срце и душу толико очистили да су у сваког човјека гледали као у самог Христа, а да је и сами Свети Харалампије достигао такве висине да је своје мучитеље ословио ријечима „дјечице“.

Он се у бесједио остврнуо на ријечи Апостола Павла „да нам Христос буде све и у свему“, пуноћа која све испуњава, наглашавајући да нам сила љубави која је нелицемјерна отвара Царство небеско.

„Ријеч „нелицемјеран“ значи да другог не мјеримо по лицу, него да у сваком лицу видимо Христа, и зато често у цркви чујемо ријечи из молитви « дај нам Господе љубав нелицемјерну». И треба да се увијек молимо за ту љубав, јер је она савршенство светости на коју нису позвани само свети него сви ми, и нека нас Бог Његовим молитвама и нас помилује и подржи“, бесједио је о. Александар.