Поводом годишње свечаности и помена Митрополиту хаџи Сави Косановићу, које организује Удружење Бањана и Рудињана „Владика Сава Косановић“, у петак 24. фебруара 2017, одржана је конференција за новинаре на којој су представници медија упознати са програмом овог догађаја.
У име организатора обратиo се Милутин Мићовић, који je најавио да ће у оквиру свечаности, којима се обиљежава годишњица Владике Саве Косановића, у суботу 25. фебруара, у Црквено-народном дому Светог Василија Острошког у Никшићу, бити одржана промоција другог броја Љетописа Бањана и Рудина, чији издавач је само Удружење.
Овај Љетопис, према Мићовићевим ријечима, сабира историјско, етнолошко, културно наслеђе поменутог простора, али се не ограничава, него шири трагом људи који су одлазили и стваралиу другим мјестима. Етнолошка истраживања, везана за простор Бањана и Рудина могу се пратити од прије више деценија, а с обзиром на то да су се и интензивирала, појавио се довољан број аутора који су стварали своја литерарна, научна, историјска, етнолошка дјела.
„Настала је потреба да се створи Љетопис који ће да сабира те радове и плодове, да их обједињене представи читаоцима, највише људима који су везани поријеклом за тај крај“, казао је Мићовић и додао:
„Један од додатних разлога за овакву књигу, зборник јесте и идентитетска деструкција нашег простора, посебно овог у Црној Гори, гдје је на дјелу разарање темељног народног идентитета, тако да ови радови и њихови аутори аутентично свједоче своје народно, национално, језичко поријекло и на тој основи стварају квалитетна дјела која имају значај и значење за шири српски културни простор“.
У дубини мотива да се покрене Удружење и овакав часопис, нагласио је Милутин Мићовић, главни уредник, јесте личност Владике Саве Косановића, који је поријеклом из Бањана, а који је био Митрополит дабро-босански 80.-их година 19. вијека у Сарајеву, у времену када су духовне, националне и политичке тензије биле огромне.
„Личности, какав је био Владика Сава Косановић, тешко је било одржати се као слободан човјек између бечке хабзуршке империје, римског царства и Цариграда, који је имао духовну надлежност над тим простором. Он је под притиском латинске пропаганде и турског империјалног пројекта морао да напусти своју катедру, али је вршио владичанску, духовну и културну мисију двадесетак година послије свог званичног одступања са катедре дабро-босанских митрополита“.
„Треба додати да је он први српски митрополит, јер су до тада били Грци фанариоти на том простору. Он се показао као знак националног достојанства и борбености Срба на том простору и као да је, на неки начин, најавио страдање српског народа, изгон и прогон, које се дешавало цијело стољеће потом, а и у вријеме које и ми памтимо“, рекао је Мићовић.
Представљајући „богат, разноврстан и интересантан садржај“ другог броја Љетописа Бањана и Рудина проф. Веселин Матовић је казао да новообјављени часопис показује да се идеја о оваквом часопису – годишњаку већ усталила и почела озбиљно да живи, те да ово гласило добија своју устаљену форму, структуру и садржај.
Са устаљених десет и више рубрика, Љетопис обухвата и прати разне аспекте живота овог подручја кроз историју до нашег времена.
„Централна рубрика часописа је рубрика посвећена дјелу и личности Владике Саве Косановића. У њој су заступљени: путопис Владике Саве Косановића на Синај, наставак романсиране биографије Владике Саве Косановића из пера проф. др Живка Ђурковића, потом прича познатог књижевника Симе Матавуља из времена њиховог дружења у Бечу, те кратка библиографска цртица о животу Владике Саве Косановића, аутора Слободана Раичевића“, казао је Матовић.
Он је навео и садржај других рубрика, као што су: Историја и етнологија, Сакрално и споменичко наслеђе, Језик и памћење, Народно стваралаштво, Устаничко доба, која је посвећена бици на Вучјем долу, Наслеђе културно-историјско, Савременици, Црна Гора данас, Хумор и одмор, те помени двојици недавно преминулих оснивача Удружења и покретача часописа, а то су проф. др Благота Мркаић и проф. Момчило Мићовић.
У представљању часописа учествоваће: Радомир Уљаревић, Трипко Драганић, Веселин Матовић и Милутин Мићовић.
У недјељу 26. фебруара, у 9 часова, у Саборном храму Светог Василија Острошког у Никшићу, Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служиће са свештенством Свету Архијерејску Литургију, након чега ће у градском гробљу обавити годишњи помен Митрополиту хаџи Сави Косановићу, чији земни остаци почивају поред цркве Светих апостола Петра и Павла.
Годишња скупштина Удружења „Владика Сава Косановић“ одржаће се истог дана, у 12 часова, у просторијама Друштва црногорско-руског пријатељства „Свети Георгије“ у Никшићу.