У организацији Друштва српских домаћина из Београда, апод покровитељством Амбасаде Републике Србије у Подгорици, на Сретње, 15. фебруара, у Беранама је, у Центру за културу, организована свечана Академија поводом обиљежавања дана државности Србије.
Након протоколарног дијела, уприличен је богат културно-умјетнички програм.
Поздрављајући скуп Његово преосвештенство Епископ Епископ будимљанско-никшићки Јоаникије је истакао како "дубљи поглед на државност Србије баца свјетлост и на државност Црне Горе, које се у много чему стапају". Сличну визију државе је, по његовим ријечима, имао и Петар Други Петровић Његош.
"Његош је дао не само свјетовну него и духовну подлогу те државности. Црква је очувала ту свијест о државности Србије и Црне Горе. А у духовном погледу то је увијек било једно и недјељиво. Да није тако онда би из државности Србије, или из државности Црне Горе, требало брисати Мирослављево јеванђеље, што је немогуће, требало би брисати Иловачку крмчију... У том свијету духовних вриједности нико никада није успио да стави границу, мада је таквих пројеката било", казао је владика Јоаникије.
Према његовим ријечима, "најопакији пројекат који се и дан-данас спроводи је био Калајевски пројекат, који је много шири од Босне и Херцеговине, када су Аустроугари окупирајући Босну, а касније и Црну Гору, забранили ћирилицу и њено коришћење“.
У том духу је други окупатор забранио српски језик и преименовао га у црногорски, "што су урадили Италијани када су окупирали Црну Гору".
"И нажалост у овим новим временима, када би се рекло да смо слободан народ, наш свијет је прихватио оно што ни окупатор није могао наметнути. Али и то је прихваћено само од једног дијела народа, мени се у суштини чини само од власти. Али и то се намеће силом, и потискује се ћирилица. И ако је по Уставу назначено да су ћирилично и латинично писмо равноправни, на дјелу видимо да се спроводи дискриминација ћирилице, и да се црногорски језик силом намеће. Морамо и те болне ствари у овом свечаном тренутку да кажемо", закључио је преосвећени владика Г. Јоаникије.
Гостима свечане академије кратко се обратио и предсједник Српског националног савјета др Момчило Вуксановић, који је био суорганизатор обиљежавања Дана државности Србије.
Свечаности у Беранама присуствовали су бројни грађани Берана, међу којима и предсједник Скупштине општине Беране, г. Горан Киковић.