Његово Преосвештенство Епископ будимљанско-никшићки Г. Јоаникије служио је на Духовски понедјељак, 13. јуна Свету Архијерејску Литургију у цркви Свете Тројице у селу Горажде, код Полица надомак Берана.
Саслуживало је свештенство беранског и бјелопољског архијерејског намјесништва, а литургијском прослављању празника Свете Тројице и храмовне славе присуствовао је вјерни народ овог краја. Њима се, бесједом о догађају Силаска Светог Духа на Апостоле, обратио Преосвећени Владика Јоаникије. Он је казао да је у нашој светој вјери све засновано на догађају, а празник Педесетница заснива се на догађају када је Господ, по свом обећању, ниспослао свог Пресветог Духа на Свете ученике и Апостоле, рекавши им, послије свог вазнесења: “Сједите у граду Јерусалиму и не одлазите никуд докле се не обучете у силу са висине“.
“Апостоли Христови су тако и учинили, јер су упамтили шта се све дешавало на Велики петак. Иако су вјеровали у Христа, када је дошао час страдања Христових сви су се разбјежали, јер још нијесу били примили благодат и силу Пресветог Духа Божијег. Злочестиви Јуда Га је издао својевољно, јер се у њега био уселио ђаво, друге је ухватила слабост, осим Светог Јована Богослова. Све то значи, да није довољна само вјера, него и сила вјере, заправо, права и истинита вјера је она вјера кроз коју долази мудрост, благодат, свјетлост, истина, правда, храброст и све оно што је потребно да би вјера била права и пуна, постојана, сигурна вјера.“
“Апостоли су сачекали у Јерусалиму, окупљајући се на једном брежуљку који је од давнина поштован као свето мјесто на Светом Сиону. Тамо су боравили, заједно се Богу молили, а у недјељни дан послао је Господ са Неба свог Светог Духа, Који је сишао на 12 апостола Христових у виду огњених језика. Тај огањ показује да је наша вјера свијетла и огњена, да је благодат Божија онај огањ који спаљује гријехе, очишћује наше биће и просвјетљује га“, рекао је Епископ Јоаникије.
Владика је додао да су огњени језици, који су сишли на Апостоле, видљив знак да су они примили пуноћу благодати и пуноћу истине, онако као што је Господ обећао да ће, када оде Оцу своме, ниспослати другог Утјешитеља који ће апостоле увести у истину и открити смисао Његових ријечи и дјела.
“Због тога се овај празник сматра рођенданом Цркве, завршним празником, завршним дјелом које је Господ учинио у овом свијету, а дјела Божија нијесу као људска дјела, која, ма колико била важна, углавном, имају смисао за неко вријеме, а послије се забораве, потисну или пропадну. Али, Божанска дјела својим вјечним смислом прожимају сву историју и сву вјечност“.
“Зато су наши празници тако драгоцјени, свијетли и важни за наше спасење, јер, ми не прослављамо само неки догађај који се збио у давнини и више нема значаја, осим што га помињемо. Не, него прослављамо догађај који се стално збива у Цркви Божијој. Господ стално ниспошиље благодат Пресветог Духа својег и, ево, данас, на овој Светој служби ми смо призвали Светог Духа Божијег, а он силази нашом молитвом, нашом заједничком молитвом. Наравно, свештеници су добили благодат од Бога, опет од Духа Светог, да врше ову Свету службу, али Света служба се увијек врши у присуству и уз учешће крштеног народа Божијег, који је помазан Светим Духом. Важно је, нарочито на празнике, да буде што више народа, јер тако изображавамо вјечну и неразориву заједницу Цркве Божије, која је велики сабор оних који су повјеровали у Господа и Спаситеља нашег Исуса Христа, у Његовог и нашег Оца Небеског и у Светог и животворног Духа“, бесједио је Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије.
Црква Свете Тројице у селу Горажде подигнута је, како нам је казао надлежни парох протојереј Драган Ристић, на темељима старог храма. Обнову је 1998. године благословио Митрополит црногорско-приморски Г. Амфилохије, а, по завршетку радова, цркву су 2001. године освештали Високопреосвећени Митрополит Амфилохије и Његово Преосвештенство Епископ Јоаникије. У обнови ове светиње учествовали су мјештани седам околних села, као и значајан број приложника, који су поријеклом из овог краја, а отац Драган Ристић, не заборавља да помене и помоћ, коју је током радова, из далеке Америке, пружао сада пок. Драгић Божовић.
Молитвено сабрање на празник Свете Тројице појањем су пратиле монахиње манастира Шудикова и Калудра и дјеца са вјеронауке при манастиру Ђурђеви Ступови. Домаћини храмовне славе били су мјештани села Горажде, а дио славског колача предали су житељима Бабина, који ће бити кумови тројчинданског славља наредне године.